NASA identyfikuje regiony kandydujące do lądowania najbliższej misji załogowej na Księżycu

Gdy NASA przygotowuje się do wysłania astronautów z powrotem na Księżyc pod Artemidą, agencja zidentyfikowała 13 potencjalnych obszarów lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Każdy region zawiera wiele potencjalnych miejsc lądowania dla Artemis III, która będzie pierwszą misją Artemidy, która sprowadzi załogę na powierzchnię Księżyca, w tym pierwszą kobietę, która postawi stopę na Księżycu.

Wybór tych regionów oznacza, że ​​jesteśmy o jeden wielki krok bliżej powrotu ludzi na Księżyc po raz pierwszy od czasów Apollo. Kiedy to zrobimy, będzie to niepodobne do żadnej wcześniejszej misji, ponieważ astronauci zapuszczają się w ciemne obszary wcześniej niezbadane przez ludzi i kładą podwaliny pod przyszłe długoterminowe pobyty. powiedział Mark Kirasich, zastępca administratora w Artemis Campaign Development Division w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

NASA zidentyfikowała następujące regiony kandydujące do lądowania na Księżycu Artemis III:

 • Faustini Obręcz A
 • Szczyt w pobliżu Shackleton
 • Grzbiet łączący
 • Łączenie przedłużenia kalenicy
 • de Gerlache Obręcz 1
 • de Gerlache Obręcz 2
 • Masyw de Gerlache-Kocher
 • Haworth
 • Masyw Malapert
 • Płaskowyż Leibnitza Beta
 • Szlachetna obręcz 1
 • Szlachetna obręcz 2
 • Amundsen Rim

Każdy z tych regionów znajduje się w obrębie sześciu stopni szerokości geograficznej księżycowego bieguna południowego i łącznie zawiera różne cechy geologiczne. Razem regiony zapewniają opcje lądowania dla wszystkich potencjalnych możliwości startu Artemis III. Konkretne miejsca lądowania są ściśle powiązane z harmonogramem okna startowego, więc wiele regionów zapewnia elastyczność startu przez cały rok.

Aby wybrać regiony, zespół naukowców i inżynierów z całej agencji ocenił obszar w pobliżu bieguna południowego Księżyca, korzystając z danych z Lunar Reconnaissance Orbiter NASA oraz dziesięcioleci publikacji i odkryć księżycowych. Oprócz rozważenia dostępności okna startowego, zespół ocenił regiony na podstawie ich zdolności do bezpiecznego lądowania, wykorzystując kryteria obejmujące nachylenie terenu, łatwość komunikacji z Ziemią i warunki oświetleniowe. Aby określić dostępność, zespół rozważył również połączone możliwości rakiety Space Launch System, statku kosmicznego Orion i dostarczonego przez SpaceX systemu lądowania na statku kosmicznym.

Wszystkie brane pod uwagę regiony mają znaczenie naukowe ze względu na ich bliskość do bieguna południowego Księżyca, który jest obszarem zawierającym stale zacienione regiony bogate w zasoby i tereny niezbadane przez ludzi.

Kilka proponowanych miejsc w tych regionach znajduje się wśród najstarszych części Księżyca i wraz z obszarami stale zacienionymi daje możliwość poznania historii Księżyca dzięki wcześniej niezbadanym materiałom księżycowym.powiedziała Sarah Noble. , Artemis lunar science prowadzi w NASA Planetary Science Division.

Zespół analityczny rozważył inne kryteria lądowania z konkretnymi celami naukowymi Artemis III , w tym celem lądowania wystarczająco blisko stale zacienionego obszaru, aby umożliwić załodze przeprowadzenie spaceru księżycowego, przy jednoczesnym ograniczeniu zakłóceń podczas lądowania. Umożliwi to załodze zbieranie próbek i przeprowadzanie analiz naukowych na bezkompromisowym obszarze, dostarczając ważnych informacji o głębokości, rozmieszczeniu i składzie lodu wodnego, który został potwierdzony na biegunie południowym Księżyca. Zespół zidentyfikował regiony, które mogą spełnić cel moonwalk, zapewniając bliskość obszarów stale zacienionych, a także uwzględniono inne warunki oświetleniowe. We wszystkich 13 regionach znajdują się miejsca, które zapewniają ciągły dostęp do światła słonecznego przez okres 6,5 dnia – planowany czas trwania misji powierzchniowej Artemis III. Dostęp do światła słonecznego ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego pobytu na Księżycu, ponieważ zapewnia źródło zasilania i minimalizuje wahania temperatury.

Opracowanie planu eksploracji Układu Słonecznego oznacza nauczenie się, jak korzystać z dostępnych nam zasobów, jednocześnie zachowując ich naukową integralność. Lunarny lód wodny jest cenny z naukowego punktu widzenia, a także jako zasób, ponieważ z niego możemy wydobywać tlen i wodór do systemów podtrzymywania życia i paliwa.powiedział Jacob Bleacher, główny naukowiec ds. eksploracji NASA.

NASA omówi 13 regionów z szerszymi społecznościami naukowymi i inżynieryjnymi poprzez konferencje i warsztaty, aby uzyskać wkład na temat zalet każdego regionu. Ta informacja zwrotna będzie informować o wyborze lokalizacji w przyszłości, a NASA może wskazać dodatkowe regiony do rozważenia. Agencja będzie również kontynuować współpracę ze SpaceX, aby potwierdzić możliwości lądowania statku Starship i odpowiednio ocenić opcje. NASA wybierze miejsca w regionach dla Artemis III po określeniu docelowych dat wystrzelenia misji, które dyktują trajektorie transferu i warunki środowiska na powierzchni.

Dzięki Artemis, NASA wyląduje na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę, torując drogę do długoterminowej, zrównoważonej obecności na Księżycu i służąc jako odskocznia dla przyszłych misji astronautów na Marsa.

info: NASA

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową