Najdalsza detekcja galaktycznego pola magnetycznego

Przy pomocy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) astronomowie wykryli pole magnetyczne galaktyki tak odległej, że światło od niej biegnie do nas ponad 11 miliardów lat: widzimy ją w stadium, gdy Wszechświat miał zaledwie 2,5 miliarda lat. Uzyskany wynik daje naukowcom istotne wskazówki na temat powstawania pól magnetycznych w galaktykach takich jak nasza własna Droga Mleczna.

Wiele obiektów astronomicznych we Wszechświecie posiada pola magnetyczne, czy to planety, czy gwiazdy, czy galaktyki.

Wielu ludzi może nie być świadomym, że cała nasza galaktyka i inne galaktyki są pokryte polami magnetycznymi rozciągającymi się na dziesiątki tysięcy lat świetlnych.mówi James Geach, profesor astrofizyki na University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, pierwszy autor badań opublikowanych dzisiaj w Nature.

Tak naprawdę, bardzo mało wiemy o tym, jak te pola powstają, pomimo iż są dość kluczowe dla ewolucji galaktyki.dodaje Enrique Lopez Rodriguez, naukowiec ze Stanford University w USA, który także brała udział w badaniach.

Nie jest jasne jak wcześnie w życiu Wszechświata i jak szybko powstały pola magnetyczne w galaktykach, ponieważ jak dotąd astronomowie uzyskali mapy pól magnetycznych w galaktykach blisko nas.

To zdjęcie w podczerwieni przedstawia odległą galaktykę 9io9, widoczną tutaj jako czerwonawy łuk zakrzywiony wokół jasnej pobliskiej galaktyki. Pobliska galaktyka działa jak soczewka grawitacyjna: jej masa zakrzywia czasoprzestrzeń wokół niej, zakrzywiając promienie świetlne pochodzące z 9io9 w tle, stąd jej zniekształcony kształt. Ten kolorowy widok powstał w wyniku połączenia zdjęć wykonanych w podczerwieni za pomocą należącego do ESO teleskopu VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) w Chile oraz teleskopu CFHT (Canada France Hawaii Telescope) w USA.

Ale teraz dzięki ALMA, w której Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest partnerem, Geach i jego zespół odkryli w pełni uformowane pole magnetyczne w odległej galaktyce, podobne w strukturze do tego co obserwujemy w pobliskich galaktykach. Pole to jest około 1000 razy słabsze niż ziemskie pole magnetyczne, ale rozciąga się na ponad 16 000 lat świetlnych.

Odkrycie daje nam nowe wskazówki dotyczące sposobu powstawania pól magnetycznych o skali galaktycznej.wyjaśnia Geach.

Obserwacje w pełni rozwiniętego pola magnetycznego tak wcześnie w historii Wszechświata sugerują, że pola magnetyczne rozciągające się na całe galaktyki mogą powstawać szybko, gdy młode galaktyki jeszcze ciągle rosną.

Zespół sądzi, że intensywne powstawanie gwiazd we wczesnym Wszechświecie mogło odgrywać rolę w przyspieszaniu rozwoju pól magnetycznych. Co więcej, pola te mogą zwrotnie wpływać na to, jak formują się późniejsze generacje gwiazd. Współautor, astronom ESO, Rob Ivison mówi, że odkrycie otwiera „nowe okno na wewnętrzne mechanizmy galaktyk, ponieważ pola magnetyczne są powiązane z materią, z której powstają gwiazdy.”

Aby dokonać wykrycia pola magnetycznego, zespół szukał światła emitowanego przez ziarna pyłu w odległej galaktyce 9io9. Galaktyki są wypełnione ziarnami pyłu, a gdy występuje pole magnetyczne, ziarna mają tendencję do uporządkowania, przez co emitowane światło staje się spolaryzowane. Oznacza to, że fale świetlne oscylują wzdłuż preferowanego kierunku, a nie losowo. Gdy ALMA wykryła i zmapowała spolaryzowany sygnał pochodzący od 9io9, potwierdziło to występowanie pola magnetycznego.

Żaden inny teleskop nie mógłby tego osiągnąć.podkreśla Geach.

Jest nadzieja, że te i przyszłe obserwacje odległych pól magnetycznych zaczną wyjaśniać tajemnice powstania tych podstawowych cech galaktycznych.

info: ESO.org

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową