Najbliższe Ziemi czarne są prawdopodobnie ukryte w pobliskiej gromadzie gwiazd

W gwiazdozbiorze Byka znajduje się gromada kilkuset gwiazd znana jako Hiady. Gromada znajduje się zaledwie 150 lat świetlnych od nas i może zawierać czarną dziurę o masie gwiazdowej.

Pomysł czarnych dziur się w gromadach gwiazd nie jest nowy. Gromady często mają duże, jasne gwiazdy, które ostatecznie staną się gwiazdami neutronowymi lub czarnymi dziurami, więc jest prawdopodobne, że wcześniejsze gwiazdy już podążały tą drogą. Problemem jest udowodnienie tego. Jeśli czarna dziura nie będzie aktywnie pochłaniać pobliskiej materii, będzie ciemna i trudna do zauważenia wśród gromady jasnych gwiazd. Astronomowie muszą więc wykorzystać obserwacje pośrednie, aby odkryć czarną dziurę.

Obserwowany profil najlepiej pasuje do modeli z 2-3 czarnymi. Źródło: Torniamenti

Aby szukać czarnych dziur, zespół porównał obserwacje gromady Hiady przez sondę Gaia z symulacjami komputerowymi N-ciała. Hiady są gromadą otwartą gwiazd, więc są tylko luźno związane grawitacyjnie. Od czasu do czasu bliskie spotkanie dwóch gwiazd wyrzuca jedną z nich z gromady. Inne bliskie spotkania popchną gwiazdę bardziej w kierunku centrum gromady, czyniąc ją silniej związaną z gromadą. Wszystko to przyczynia się do tego, jak gęstość gwiazd w gromadzie zmienia się w zależności od odległości od jej centrum.

Jedną z rzeczy, które zespół porównał, jest tak zwany promień połowy masy. Jest to promień, w którym znajduje się połowa masy gromady. W obecności niektórych czarnych dziur gromada powinna być nieco bardziej gęsta, a tym samym promień połowy masy powinien być mniejszy. Innym aspektem jest gęstość centralna, która powinna nieco wzrosnąć, jeśli obecne są czarne dziury. Biorąc to wszystko pod uwagę, porównanie symulacji N-ciał niebieskich z danymi Gaia pokazuje, że najlepszy model przewiduje obecność 2 lub 3 czarnych o masie gwiazdowej.

Niestety, wyniki nie są rozstrzygające. Chociaż 2-3 czarne dziury najlepiej nadają się do danych obserwacyjnych, model bez czarnych dziur lub z maksymalnie 5 czarnymi dziurami jest nadal rozsądnym dopasowaniem. A skok centralnej gęstości gromady nie jest czymś, co obserwacje Gai były wystarczająco czułe, aby je zaobserwować. Zespół przyjrzał się nawet 56 gwiazdom w gromadzie, które były kandydatkami na gwiazdy podwójne, na wypadek, gdyby jedna z nich była gwiazdą krążącą wokół czarnej, ale żadna z kandydatek nie była zgodna z towarzyszem czarnej dziury.

Tak więc, chociaż jest całkiem możliwe, że Hiady zawierają czarną dziurę o masie gwiazdowej, potrzeba więcej obserwacji, aby mieć pewność. Tylko wtedy naprawdę dowiemy się, czy wśród nas się potwór.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową