Możemy teraz zajrzeć do stale zacienionych kraterów na Księżycu

Instrument o nazwie ShadowCam daje planowanym przez NASA misjom Artemis na Księżyc zaawansowane widoki miejsca lądowania. Jest zamontowany na orbiterze księżycowym Danuri Korea Pathfinder wysłanym na Księżyc w zeszłym roku. Ostatnio ten instrument przesyła bardzo szczegółowe obrazy północnych i południowych regionów bieguna Księżyca.

Jeden widok zagląda do głęboko zacienionego krateru Shackleton. Pokazuje ślad głazu, który zsunął się z krawędzi. Ten krater uderzeniowy leży na szczycie południowego bieguna obrotowego Księżyca. Pochodzi ze starożytnego uderzenia około 3,6 miliarda lat temu. Głębokie na 12 kilometrów wnętrze Shackletona jest w wiecznym cieniu. Oznacza to, że Słońce nigdy nie świeci w jego wnętrzu. Jednak góry na jego krawędzi są zawsze w świetle słonecznym.

Jest to część jednego z pierwszych zdjęć ShadowCam z orbity księżycowej na stale zacienionej ścianie i podłodze krateru Shackleton, który znajduje się w pobliżu bieguna południowego. Strzałka oznacza ślad głazu, który stoczył się po ścianie krateru. Obserwacja tych śladów pomaga naukowcom scharakteryzować kształt i prędkość głazów oraz cechy regolitu, pogłębiając naszą wiedzę na temat geotechnicznych właściwości Księżyca. Szlak ma kilkaset metrów długości. Dzięki uprzejmości: NASA/KARI/ASU

ShadowCam jest 200 razy bardziej światłoczuły niż większość innych kamer używanych do badania i mapowania Księżyca z orbity. Jego zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dostarczą wielu informacji dla planistów misji Artemis.

ShadowCam jest w stanie dość dobrze widzieć wnętrze Shackleton i innych kraterów dzięki Earthshine. Wykorzystuje również światło odbite od pobliskich gór i ścian kraterów, które otrzymują bezpośrednie światło słoneczne. Niektóre zdjęcia wykonane przez ShadowCam zostały wykonane podczas nowiu, gdy światło słoneczne świecące z powierzchni Ziemi dociera do Księżyca. Te źródła “światła odbitego” nie są jasne, ale ShadowCam był w stanie je wykryć.

Shackleton: Jeden z intrygujących kraterów księżycowych
NASA i inne agencje lądujące astronautów na Księżycu chcą zbadać region polarny krateru Shackleton, ponieważ istnieje duża szansa, że zawiera on pokłady lodu wodnego. Przez lata orbitery księżycowe badały i mapowały ten region. Zbadali reżim promieniowania i właściwości fizyczne skał i kraterów. Wydaje się, że w okolicy jest mnóstwo wodoru, tlenu, krzemu, żelaza, magnezu, wapnia, aluminium, manganu i tytanu.

Krater Aristarchus widziany na Blasku Ziemi podczas nowiu. Jest bardzo możliwe, że astronauci na powierzchni będą w stanie poruszać się tylko w świetle Earthshine. Źródło: NASA/KARI/ASU

Przyszli odkrywcy mogą zlokalizować zakłady przetwarzania zasobów w regionie, aby wydobywać materiały potrzebne do budowy i innych działań. Ponadto, dzięki ciągłemu zacienieniu, region ten oferuje doskonałe miejsce do obserwacji astronomicznych w przyszłości. Cała ta aktywność leży dalej, po tym, jak Artemis III wyląduje swoich astronautów na powierzchni. Ich pierwsza misja potrwa zaledwie kilka dni, wystarczająco długo, aby rozpocząć dogłębne badania tego fascynującego obszaru Księżyca.

Plany misji Artemis obejmują różne bazy, od szans na odkrycia naukowe i korzyści ekonomiczne, ale także dlatego, że nowe pokolenia odkrywców powrócą na Księżyc, ponad pół wieku po odejściu ostatnich. Misje Artemis są częścią międzynarodowego wysiłku współpracy, który obejmuje NASA, Kanadę, ESA i inne. Aby nie być gorszym, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna również skupiła się na Księżycu. Niedawno ogłosili misje, które mogą zabrać ich pierwszych odkrywców na powierzchnię Księżyca jeszcze w tej dekadzie.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową