
Mizar to gwiazda w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, jest oddalona od Ziemi około 86 lat świetlnych. Wchodzi w skład asteryzmu Wielkiego Wozu czyli obiektu, który każdy bez problemu potrafi odszukać na nocnym niebie.
Mizar (Zeta Ursae Majoris, ζ UMa) wraz z towarzyszącym Alkorem oddalonym jedynie o 11,8 minuty kątowej tworzy bardzo ciekawy układ podwójny widoczny gołym okiem. Często się zdarza, że rozdzielenie tych gwiazd jest testem na dobry wzrok obserwatora.
Układ ten często nazywano również „koniem i jeźdźcem”.
W 1650 roku włoski astronom Giovanni Battista Riccioli odkrył, że sama Mizar jest gwiazdą podwójną i był to pierwszy układ podwójny odkryty za pomocą teleskopu. Jego jaśniejszy składnik, ζ UMa A, jest też pierwszą znaną gwiazdą spektroskopowo podwójną i tego odkrycia dokonał w 1889 roku Edward Charles Pickering, astronom amerykański, który zasłynął z fotometrii gwiazd i opracowania 9-tomowego katalog typów widmowych gwiazd.
Jak okazało się w późniejszym czasie Mizar (Zeta Ursae Majoris) to dokładnie gwiazda poczwórna. System ten tworzą dwie gwiazdy stereoskopowo podwójne.
Mimo, że na niebie Mizar i Alkor leżą w bardzo bliskim towarzystwie to nie są one związane grawitacyjnie. Układ poczwórny Mizara i gwiazda podwójna Alkor tworzą razem układ sześciokrotny.
Tak ciekawy układ znajduje się w załamaniu “dyszla” Wielkiego Wozu i daje wspaniały przykład jak ciekawe obiekty znajdują się na nocnym niebie . Wystarczy rozpocząć jedynie obserwacje.