Misja Voyager trwa już 45 lat i odmieniła nasze spojrzenie na Układ Słoneczny

Przez 45 lat bliźniacze sondy NASA, Voyager 1 i Voyager 2, badały nasz Układ Słoneczny i nie tylko, a teraz wędrują przez przestrzeń międzygwiezdną.

Pomimo swojej nazwy, Voyager 2 został wystrzelony przed Voyagerem 1, kiedy wystartował z kompleksu kosmicznego 41 na Przylądku Canaveral na pokładzie Titan IIIE-Centaur 20 sierpnia 1977 roku. Voyager 1 podążył za nim około dwa tygodnie później, 5 września.

Podczas gdy Voyager 1 skupiał się głównie na Jowiszu i Saturnie, Voyager 2 odwiedził oba gazowe olbrzymy, a następnie wyruszył na Urana i Neptuna. Ale duet na tym się nie skończył. Voyager 1 oficjalnie wszedł w przestrzeń międzygwiezdną 25 sierpnia 2012 r., a Voyager 2 5 listopada 2018 r. Para kontynuuje podróż przez kosmos i ma wystarczającą moc i paliwo, aby utrzymać działanie instrumentów naukowych przynajmniej do 2025 r.
Dziś możemy świętować 45 lat misji i cieszyć się ze wspaniałych zdjęć i danych naukowych które dostarczyły na Ziemię te dwie sondy.

Bliźniacze sondy Voyager NASA stały się pod wieloma względami kapsułami czasu swojej epoki: każda z nich nosi ośmiościeżkowy magnetofon do nagrywania danych, przesyłają dane około 38 000 razy wolniej niż połączenie internetowe 5G i mają około 3 miliony razy mniej pamięci niż nowoczesne telefony komórkowe.

Mimo to Voyagers pozostają w czołówce eksploracji kosmosu. Zarządzane i obsługiwane przez NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w południowej Kalifornii, są jedynymi sondami, które kiedykolwiek badały przestrzeń międzygwiezdną – ocean galaktyczny, przez który podróżuje nasze Słońce i jego planety. Słońce i planety znajdują się w heliosferze, ochronnym bąblu stworzonym przez pole magnetyczne Słońca i wypływ wiatru słonecznego (naładowane cząstki ze Słońca). Naukowcy – niektórzy z nich młodsi niż dwa odległe statki kosmiczne – łączą obserwacje Voyagera z danymi z nowszych misji, aby uzyskać pełniejszy obraz naszego Słońca i interakcji heliosfery z przestrzenią międzygwiazdową.

Podróżnicy są również ambasadorami ludzkości, a każdy z nich niesie złoty zapis zawierający obrazy życia na Ziemi, diagramy podstawowych zasad naukowych i dźwięki zawierające dźwięki natury, pozdrowienia w wielu językach i muzykę. Pokryte złotem płyty służą jako kosmiczna „wiadomość w butelce” dla każdego, kto może napotkać sondy kosmiczne. W tempie, w jakim złoto w kosmosie rozpada się i ulega erozji pod wpływem promieniowania kosmicznego, zapisy przetrwają ponad miliard lat.

Voyagerowie nadal dokonywali niesamowitych odkryć, inspirując nowe pokolenie naukowców i inżynierów. Nie wiemy, jak długo potrwa misja, ale możemy być pewni, że statek kosmiczny zapewni jeszcze więcej niespodzianek naukowych, gdy będą podróżować dalej od Ziemi.powiedziała Suzanne Dodd, kierownik projektu Voyager w JPL.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową