Memorandum w sprawie ustanowienia prawnych podstaw zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego

Wielokrotnie podczas moich prelekcji oraz na tej stronie poruszam problem zanieczyszczenia świetlnego. Ten problem nie tylko dotyczy astronomii ale ma bardzo duży wpływ na przyrodę i człowieka co zostało już wielokrotnie potwierdzone badaniami, a nawet my sami widzimy jak duży wpływ na nasz wypoczynek, tryb życia i pracy ma nadmierne oświetlenie z jakim spotykamy się wszędzie.

Niestety brak w naszym kraju jednoznacznych wytycznych w sprawie nadmiernego oświetlenia i jasnego przedstawienia problemu, który od wielu lat widoczny. Brak przepisów które zaspokajałyby potrzeby mieszkańców związane z zewnętrznym oświetleniem, a równocześnie zapewniałyby ochronę zdrowia, środowiska oraz przyrody przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia światłem.

Już kilkukrotnie zachęcałem do samodzielnych pomiarów jakości nocnego nieba oraz opisywałem problem light pollution aby naświetlić problem z wielu aspektów.
W ostatnich dniach ukazał się dokument, który stanowi pokłosie kilkumiesięcznej współpracy specjalistów reprezentujących różne dyscypliny nauki, których przedmiotem zainteresowania są zewnętrzne oświetlenie elektryczne oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniu światłem. Jak podkreślają naukowcy, według najnowszych badań potwierdzony jest wpływ zanieczyszczenia światłem na zmiany klimatu, a niekontrolowana i uciążliwa emisja światła z zewnętrznych instalacji oświetleniowych powoduje marnotrawienie energii elektrycznej, co przynosi wymierne straty ekonomiczne.

To bardzo ważny dokument i warto aby dotarł do szerokiego kręgu odbiorców, a w szczególności do osób które odpowiadają za projektowanie, wykonanie i decyzyjność w sprawie zewnętrznego oświetlenia i związanych z tym instalacji punktów świetlnych, lecz również powinien zapoznać się z nim każdy kto stoi przed wyborem sposobu oświetlenia swojego domu czy posesji.

“W końcu nieprawidłowe użytkowanie zewnętrznych urządzeń infrastruktury oświetleniowej pozbawia ludzkość dostępu do jej pierwotnego dziedzictwa w postaci naturalnie ciemnego i rozgwieżdżonego nieba.piszą opracowujący dokument naukowcy w swoim memorandum.

Z pełną treścią dokumentu możesz zapoznać się TUTAJ

Dokument jest głosem specjalistów w sprawie wyzwań środowiskowych i wymogów zrównoważonego rozwoju w zakresie planowania i użytkowania zewnętrznej infrastruktury oświetleniowej.

 

Jeśli chcesz wesprzeć zakup profesjonalnego miernika fotometrycznego nocnego nieba, zostań patronem! lub wpłać na ten cel:

2022_Memorandum-ws.-polityki-oswietlenia_A4P

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową