Lewitujący pył podróżuje karuzelą po gigantycznym pierścieniu Saturna

To zdjęcie Saturna zostało wykonane przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a 22 października 2023 roku, kiedy planeta z pierścieniami znajdowała się około 1300 milionów kilometrów od Ziemi. Niezwykle ostra wizja Hubble’a ujawnia zjawisko zwane szprychami pierścieniowymi. Szprychy Saturna to elementy przejściowe, które obracają się wraz z pierścieniami. Ich upiorny wygląd utrzymuje się tylko przez dwa lub trzy obroty wokół Saturna. W okresach aktywności świeżo utworzone szprychy stale uzupełniają wzór. W 1981 roku należąca do NASA sonda Voyager 2 po raz pierwszy sfotografowała szprychy pierścienia. Należący do NASA orbiter Cassini również dostrzegł szprychy podczas swojej 13-letniej misji, która zakończyła się w 2017 roku.

Hubble kontynuuje coroczne obserwacje Saturna, podczas gdy szprychy pojawiają się i znikają. Cykl ten został uchwycony w ramach programu Hubble’a Outer Planets Atmphers Legacy ( OPAL ), który rozpoczął się prawie dziesięć lat temu i ma na celu coroczne monitorowanie zmian pogody na wszystkich czterech planetach zewnętrznych będących gazowymi olbrzymami. Wyraźne zdjęcia Hubble’a pokazują, że częstotliwość pojawiania się szprych zależy od pory roku i po raz pierwszy pojawiły się w danych OPAL w 2021 r., ale tylko po porannej (lewej) stronie pierścieni. Długoterminowe monitorowanie pokazuje, że zarówno liczba, jak i kontrast szprych zmieniają się w zależności od pór roku na Saturnie. Saturn jest nachylony wokół własnej osi podobnie jak Ziemia, a pory roku trwają około siedmiu lat.

Zmierzamy w stronę równonocy Saturna, kiedy spodziewalibyśmy się maksymalnej aktywności szprych, z większą częstotliwością i ciemniejszymi szprychami pojawiającymi się w ciągu najbliższych kilku lat.powiedziała główna naukowiec programu OPAL, Amy Simon z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland.

W tym roku te efemeryczne struktury pojawiają się jednocześnie po obu stronach planety, krążąc wokół gigantycznego świata. Chociaż wyglądają na małe w porównaniu z Saturnem, ich długość i szerokość może przekraczać średnicę Ziemi!

Wiodąca teoria głosi, że szprychy są powiązane z potężnym polem magnetycznym Saturna i podlegają pewnego rodzaju interakcji Słońca z polem magnetycznym, które wytwarza szprychy.powiedział Simon.

Kiedy zbliża się równonoc na Saturnie, planeta i jej pierścienie są mniej odchylone od Słońca. W tej konfiguracji wiatr słoneczny może silniej oddziaływać na ogromne pole magnetyczne Saturna, wzmacniając powstawanie szprych.

Planetolodzy uważają, że siły elektrostatyczne powstałe w wyniku tej interakcji lewitują pył lub lód nad pierścieniem, tworząc szprychy, chociaż po kilkudziesięciu latach żadna teoria nie przewiduje doskonale szprych. Dalsze obserwacje Hubble’a mogą ostatecznie pomóc w rozwiązaniu zagadki.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową