
Łazik Perseverance NASA jest już na etapie drugiej kampanii naukowej , w której pobiera próbki rdzenia skalnego z obiektów znajdujących się na obszarze od dawna uważanym przez naukowców za najlepszą perspektywę znalezienia śladów starożytnego życia mikrobiologicznego na Marsie. Łazik zebrał cztery próbki ze starożytnej delty rzeki w kraterze Jezero na Czerwonej Planecie od 7 lipca, co podniosło całkowitą liczbę naukowo przekonujących próbek skał do dwunastu.
Szeroki na dwadzieścia osiem mil (45 kilometrów), Krater Jezero zawiera deltę – starożytną cechę w kształcie wachlarza, która uformowała się około 3,5 miliarda lat temu w wyniku zbieżności marsjańskiej rzeki i jeziora. Perseverance bada obecnie skały osadowe delty, które powstały, gdy cząsteczki o różnej wielkości osiadły w niegdyś wodnym środowisku. Podczas swojej pierwszej kampanii naukowej łazik zbadał dno krateru, znajdując skałę magmową, która tworzy się głęboko pod ziemią z magmy lub podczas aktywności wulkanicznej na powierzchni.
„Grzbiet Dzikiego Kota” to nazwa nadana skale o szerokości około 1 metra, która prawdopodobnie uformowała się miliardy lat temu, gdy błoto i drobny piasek osiedliły się w parującym słonym jeziorze. 20 lipca łazik starł część powierzchni Wildcat Ridge, aby mógł przeanalizować ten obszar za pomocą instrumentu o nazwie Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals, czyli SHERLOC .
Analiza SHERLOC wskazuje, że próbki zawierają klasę cząsteczek organicznych, które są przestrzennie skorelowane z cząsteczkami minerałów siarczanowych. Minerały siarczanowe znalezione w warstwach skał osadowych mogą dostarczyć istotnych informacji o środowiskach wodnych, w których powstały.
Co to jest materia organiczna?
Cząsteczki organiczne składają się z szerokiej gamy związków zbudowanych głównie z węgla i zwykle zawierają atomy wodoru i tlenu. Mogą również zawierać inne pierwiastki, takie jak azot, fosfor i siarka. Chociaż istnieją procesy chemiczne, które wytwarzają te cząsteczki, które nie wymagają życia, niektóre z tych związków są chemicznymi cegiełkami życia. Obecność tych specyficznych cząsteczek jest uważana za potencjalną biosygnaturę – substancję lub strukturę, która może świadczyć o przeszłym życiu, ale może również zostać wytworzona bez obecności życia.
W 2013 r. łazik Curiosity Mars NASA znalazł dowody na obecność materii organicznej w próbkach proszku skalnego, a Perseverance już wcześniej wykrył substancje organiczne w kraterze Jezero . Ale w przeciwieństwie do poprzedniego odkrycia, najnowszego odkrycia dokonano na obszarze, gdzie w odległej przeszłości osady i sole osadzały się w jeziorze w warunkach, w których potencjalnie mogło istnieć życie. W swojej analizie Wildcat Ridge instrument SHERLOC zarejestrował najliczniejsze do tej pory wykrycia organiczne podczas misji.
Pierwszy krok w kampanii Mars Sample Return NASA-ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) rozpoczął się, gdy Perseverance wykonał rdzeniowanie swojej pierwszej próbki skały we wrześniu 2021 roku. Wraz z próbkami rdzenia skalnego łazik zebrał jedną próbkę atmosfery i dwie rury z czego są przechowywane w brzuchu łazika. Różnorodność geologiczna próbek już przewożonych w łaziku jest tak dobra, że zespół łazika rozważa umieszczenie wybranych rur w pobliżu podstawy delty za około dwa miesiące. Po odłożeniu skrytki łazik będzie kontynuował eksplorację delty.
Kluczowym celem misji Perseverance na Marsie jest astrobiologia , w tym buforowanie próbek, które mogą zawierać ślady dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją, która zbiera i przechowuje marsjańskie skały i regolit.
Kolejne misje NASA, we współpracy z ESA, wysłały statki kosmiczne na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.
Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje misje Artemid na Księżyc, które pomogą przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka.