Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokonuje wszelkie oczekiwania

W Boże Narodzenie 2021 r. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystrzelony został z Ziemi w kosmos. Plan misji zakładał rozmieszczenie i uruchamianie modułów oraz kalibrację na 6 miesięcy i zakładał późniejsze rozpoczęcie działalności naukowej i 5-10 lat życia naukowego. Jednak na każdym kroku zespół Webb Telescope przewyższał oczekiwania. Po zaledwie 4 miesiącach jest praktycznie gotowy, a przed nim może 20 lat nauki.

Plan przewidywał sześć miesięcy wdrażania, chłodzenia i kalibracji. Następnie rozpoczęłyby się działania naukowe, dając oczekiwany czas życia od 5 do 10 lat.

Jednak 28 kwietnia 2022 r. zakończono zestrojenie każdego instrumentu z oczekiwanym około 20-letnim okresem eksploatacji. Zarówno teleskop, jak i zespół spisały się znakomicie, przewyższając ogólne oczekiwania. JWST dotarł do celu, do punktu L2 Lagrange, przed terminem. Każdy komponent został prawidłowo wdrożony i schłodzony zgodnie z planem.

Na początku lutego rozpoczął się siedmioetapowy proces dostosowania/odbioru, a otrzymane już pierwsze dane i zdjęcia pokazują, że czas oczekiwania na misję JWST był warty każdej chwili wyczekiwania. Porównanie do poprzedników tego samego fragmentu nieba pokazuje czego możemy się spodziewać po niezwykłym instrumencie w jego dalszej pracy na rzecz poznawania Wszechświata.

Dzięki oszczędności paliwa i szybkiemu wyrównywaniu wkrótce rozpocznie się ponad 20 lat działalności naukowej.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową