
Ciepłe obłoki otaczają młodą gwiazdę w centrum niedawno opublikowanego zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Te chmury mogą wyglądać spokojnie, ale naukowcy odkryli, że w tym regionie panuje wysoka “gorączka”.
Te kosmiczne widoki są częścią gwiezdnego obszaru o nazwie IRAS 05506+2414 znajdującego się w konstelacji Byka. 19 września Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcie z opisem dzikiego i zagadkowego środowiska. ESA współpracuje z NASA w celu wykorzystywania Kosmicznego Teleskopu Hubble’a , a obie agencje czerpią ogromne korzyści z kultowego obserwatorium. W przypadku tej młodej gwiazdy Hubble pomógł zdobyć fundamentalną informację o tym obiekcie.
Według ESA astronomowie wykorzystali czułą Wide Field Camera 3 na teleskopie Hubble’a, aby zawęzić położenie gwiezdnego osobnika młodocianego w kosmosie: ponad 9000 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Byka.
Naukowcy chcieli określić dokładniejszą odległość od obiektu, ponieważ według ESA „astronomowie nie mogą powiedzieć, jak daleko od Ziemi faktycznie znajduje się gwiazda na podstawie pojedynczej obserwacji”. Ale dysponując dokładniejszą odległością, astronomowie mogą ustalić inne szczegóły, takie jak jasność gwiazdy, ilość emitowanej przez nią energii i jej masę. Wszystkie te informacje pomagają astronomom w podejmowaniu świadomych domysłów na temat pochodzenia niezwykłego wypływu młodej gwiazdy.
Materiał tryska w postaci osobliwego „rozprysku przypominającego wachlarz” ze środka tego zdjęcia z prędkością dochodzącą do 350 kilometrów na sekundę, jak napisali naukowcy ESA w opisie zdjęcia.
Obiekt IRAS 05506+2414 jest ciekawym miejscem do obserwacji gdyż, może pomóc astronomom w zrozumieniu najwcześniejszych rozdziałów w życiu młodych gwiazd.