Kometa C/2021 O3 (PanSTARRS), kolejna kandydatka na wspaniałe obserwacje

Kilka dni temu opisywałem odkrycie przez obserwatorium PanSTARRS komety. Dziś już odkryty obiekt ma nazwę właściwą oraz wiemy trochę więcej o samej trajektorii i możliwościach obserwacyjnych.

Czy kometa C/2021 O3 (PanSTARRS) jest widoczna? Nawet przy pomocy większych teleskopów kometę trudno jeszcze zaobserwować.

Jednakże, jeśli przeżyje peryhelium, kometa PanSTARRS może stać się obiektem możliwym do obserwacji gołym okiem lub przynajmniej celem obserwacji za pomocą lornetek.

C/2021 O3 osiągnie peryhelium 20 kwietnia 2022 r., leżąc w odległości 0,29 AU od Słońca — tak blisko jak Merkury. Mniej więcej w tym samym czasie C/2021 O3 osiągnie maksymalną jasność wizualną około 5 mag. 

8 maja 2022 r. kometa zbliży się do Ziemi najbliżej Ziemi na 0,6 AU, a jej jasność wizualna spadnie do 6,8 mag. Kometa C/2021 O3 będzie faworyzować półkulę północną, gdzie będzie widoczna od drugiej połowy kwietnia 2022 roku. Na przełomie kwietnia i maja kometa przemierzy konstelacje Barana, Byka, Perseusza.

2 maja 2022 roku obserwatorzy będą mieli okazję dostrzec wyjątkowe wydarzenie: przybywający Księżyc, Merkury o jasności 0,7 magnitudo i kometa C/2021 O3 pojawią się jednocześnie w pobliżu gromady gwiazd Plejady. Wszystkie cztery obiekty zmieszczą się w polu widzenia lornetki szerokokątnej (począwszy od pola widzenia 11°). 

Czy kometa C/2021 O3 (PanSTARRS) przetrwa peryhelium? Tego jak zawsze w przypadku takich obiektów nie wiemy, istnieje możliwość, że kometa C/2021 O3 (PANSTARRS) nie przetrwa peryhelium. Wniosek ten opiera się na empirycznym związku Johna Bortle’a z długookresową przeżywalnością komety.

Prezentuję mapkę gdzie dziś przebywa nowa kometa, niestety jasność około 20 mag. dostępna jest tylko dla bardzo dużych teleskopów.

 


______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową