Kolejny nowy sposób pomiaru odległości we Wszechświecie: barionowe oscylacje akustyczne

Pomiar kosmicznych odległości jest dużym wyzwaniem dzięki temu, że żyjemy w relatywistycznym Wszechświecie. Kiedy astronomowie obserwują odległe obiekty, patrzą nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie. Ponadto kosmos rozszerza się od czasu, gdy narodził się w Wielkim Wybuchu, a ekspansja ta przyspiesza. Astronomowie zazwyczaj polegają na jednej z dwóch metod pomiaru kosmicznych odległości (znanej jako Kosmiczna Drabina Odległości). Z jednej strony astronomowie polegają na pomiarach przesunięcia ku czerwieni kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła (CMB) w celu określenia odległości kosmologicznych.

I odwrotnie, będą opierać się na lokalnych obserwacjach za pomocą pomiarów paralaksy, gwiazd zmiennych i supernowych. Niestety, istnieje rozbieżność między pomiarami przesunięcia ku czerwieni CMB a pomiarami lokalnymi, co prowadzi do tak zwanego napięcia Hubble’a. Aby rozwiązać ten problem, zespół astronomów z kilku chińskich uniwersytetów i Uniwersytetu w Kordobie przeprowadził dwuletnią analizę statystyczną miliona galaktyk. Na tej podstawie opracowali nową technikę, która opiera się na barionowych oscylacjach akustycznych (BAO) w celu określenia odległości z większą precyzją.

W skład zespołu weszli: Kun Xu, podyplomowy badacz na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (SJTU) i w Instytucie Kosmologii Obliczeniowej (ICC) na Uniwersytecie w Durham; Yipeng Jing, profesor w Instytucie Tsung-Dao Lee i Shanghai Key Laboratory for Particle Physics and Cosmology w SJTU; oraz Gong-Bo Zhao, zastępca dyrektora National Astronomy Observatories (NAO-CAS), Uniwersytetu Chińskiej Akademii Nauk (UCAS) oraz Institute for Frontiers in Astronomy and Astrophysics (IFAA). Dołączył do nich Antonio J. Cuesta, profesor fizyki na Uniwersytecie w Kordobie. Artykuł opisujący ich odkrycia ukazał się niedawno w czasopiśmie Nature Astronomy.

Barionowe Oscylacje Akustyczne, po raz pierwszy zademonstrowane w 2005 roku, są jednym z niewielu śladów Wielkiego Wybuchu, które wciąż można wykryć w kosmosie (podobnie jak CMB). Przez pierwsze 380 000 lat po Wielkim Wybuchu fale te rozchodziły się przez materię tak gorącą, że zachowywała się jak ciecz, jak fale w stawie. Gdy Wszechświat rozszerzał się i ochładzał w ciągu następnych 500 milionów lat, fale te zostały skutecznie “zamrożone w czasie”. Ponieważ dokładny czas trwania tych fal jest znany, są one bardzo przydatne do pomiaru odległości kosmologicznych w oparciu o separację między galaktykami.

Ilustracja koncepcji BAO, które są odciśnięte we wczesnym Wszechświecie i nadal można je zobaczyć dzisiaj w ankietach takich jak BOSS. Źródło: Chris Blake/Sam Moorfield

Wykrywanie BAO i określanie ich rozmiarów jest niezbędne do dokładnego mapowania Wszechświata na obiekty oddalone o miliardy lat świetlnych (odległości kosmologiczne). W swoich badaniach zespół wykorzystał metody statystyczne do zbadania blisko miliona galaktyk zawartych w dwunastej publikacji danych (DR12) z próbek CMASS Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS), w połączeniu z Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) Legacy Imaging Surveys. Pozwoliło im to uzyskać dokładne informacje na temat eliptyczności galaktyk i gęstości wokół nich.

Było to ważne, ponieważ siła grawitacji sąsiednich galaktyk zazwyczaj rozciąga galaktyki do punktu, w którym znajdują się one we względnej odległości od siebie. Ale w niektórych miejscach we Wszechświecie efekt ten nie jest tak intensywny. Po przeanalizowaniu wszystkich połączonych danych odkryli, że ich metoda pokazała, gdzie można znaleźć BAO. Jak stwierdził prof. Cuesta w komunikacie prasowym Uniwersytetu w Kordobie:

To właśnie w tych punktach, gdzie galaktyki nie wskazują tam, gdzie powinny, statystyki mówią nam, że znajdują się barionowe oscylacje akustyczne, ponieważ fale te działają również jako punkty przyciągania grawitacyjnego. Pierwszym praktycznym zastosowaniem, jakie mogą mieć te badania, jest dokładniejsze ustalenie, gdzie znajdują się galaktyki i oddzielenie ich od Ziemi, ale w pewnym sensie patrzymy również w przeszłość.

W połączeniu z innymi metodami z Kosmicznej Drabiny, ta niezależna technika może pomóc rozwiązać jeden z bardziej kłopotliwych problemów współczesnej kosmologii. Uzyskanie dokładnych szacunków kosmicznych odległości otworzy nowe drzwi w astronomii, w tym w tym, jak Wszechświat rozszerzał się w czasie. Może to doprowadzić do rewolucyjnego wglądu w fizykę rządzącą kosmosem, potencjalnie rozwiązując pytania o istnienie i rolę ciemnej materii i ciemnej energii – dwóch największych tajemnic współczesnej astronomii.

Mogą również ujawnić, że nasze wyobrażenia o tym, jak grawitacja zachowuje się w największej skali (opisanej przez Ogólną Teorię Względności) wymagają pewnej rewizji, być może prowadzącej do przyjęcia alternatywnych modeli, takich jak zmodyfikowana dynamika Newtona (MOND).

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową