Kapsuła OSIRIS-REx wylądowała! Próbki asteroidy już na Ziemi

Misja OSIRIS-REx właśnie zakończyła pierwszą misję NASA z asteroidy bliskiej Ziemi (NEA). Próbki dotarły do Utah Test and Training Range (UTTR) w pobliżu Salt Lake City, gdzie zespół inżynierów przybył helikopterem, aby pobrać kapsułę z próbką. Kuratorami próbek będą Astromaterials Research and Exploration Science Directorate (ARES) NASA oraz japońskie Extraterrestrial Sample Curation Center (ESCuC). Oczekuje się, że analiza skał i pyłu uzyskanego z Bennu dostarczy nowego wglądu w powstawanie i ewolucję Układu Słonecznego.

Dane radarowe z UTTR potwierdziły, że kapsuła pobierania próbek (SRC) weszła w atmosferę ziemską zgodnie z planem o 10:42 AM EDT (8:42 AM MDT) u wybrzeży Kalifornii. Kapsuła rozłożyła spadochrony i wylądowała na powierzchni dziesięć minut później, gdzie spotkała się z czterema helikopterami i dwoma zapasowymi pojazdami naziemnymi przewożącymi NASA i personel Sił Powietrznych USA. Operacja odzyskiwania (która obejmowała inspekcję SRC i otaczającego środowiska) była przedmiotem transmisji na żywo w telewizji NASA i na stronie internetowej agencji.

Relacja miała miejsce z poligonu Dugway Proving Grounds Sił Powietrznych USA w północnym Utah. Dr James B. Garvin, główny naukowiec w NASA Goddard Spaceflight Center, wyraził podekscytowanie podczas transmisji udanym powrotem próbek i misji w ogóle.

Jestem nad asteroidą!

To arcydzieło inżynierii, które tu mamy. Pomyślcie tylko o tym. W ciągu pięćdziesięciu lat przeszliśmy od sprowadzania rzeczy na Księżyc z załogami do całkowicie zrobotyzowanych próbek dla nauki, która jest … dosłownie poza słowami. To wzniosłe. Nie możemy się więc doczekać, aby zobaczyć, czego się nauczymy.powiedział.

Jest to kulminacja misji Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx), która spotkała się z planetoidą węglistą Bennu w 2018 roku. Po dwóch latach badania planetoidy z orbity, OSIRIS-REx zaczął opadać w kierunku swojej powierzchni 20 października 2020 roku. Po zebraniu od 400 gramów do 1 kg (0,88 do 2,2 funta) statek kosmiczny odleciał 10 maja 2021 r. i zaczął wracać na Ziemię. Dyrektor NASA Bill Nelson przekazał gratulacje zespołowi OSIRIS-REx za ich wysiłki:

Zrobiłeś to. Zaprojektowałeś go, zbudowałeś i wykonałeś pierwszą misję, aby zebrać próbkę z asteroidy. Po dwuletniej podróży wylądował na pustyni Utah. Przyniósł coś niezwykłego: największą próbkę asteroidy, jaką kiedykolwiek otrzymano na Ziemi. Pomoże to naukowcom zbadać powstawanie planet. Poprawi to naszą wiedzę na temat asteroid, które mogą uderzyć w Ziemię, i pogłębi nasze zrozumienie pochodzenia naszego Układu Słonecznego i jego powstawania. Ta misja dowodzi, że NASA robi wielkie rzeczy. Rzeczy, które nas inspirują, rzeczy, które nas jednoczą, rzeczy, które pokazują, że nic nie jest poza zasięgiem.
Zespół z Lockheed Martin przygotowuje kapsułę powrotną z misji NASA OSIRIS-REx do transportu w niedzielę, 24 września 2023 r. Źródło: NASA

O 12:37 AM EDT kapsuła powrotna próbki została przymocowana do końca o długości 100 stóp i przetransportowana do hangaru w UTTR. SRC został następnie załadowany na wózek przez inny zespół, który rozpakował go i wyczyścił, a następnie przeniósł do tymczasowego pomieszczenia czystego, aby usunąć nieotwarty pojemnik na próbki. Wszystkie części zostaną zapakowane do transportu samolotem i jutro przewiezione do Johnson Space Center NASA.

Od tego czasu misja OSIRIS-REx kontynuuje kolejny etap swojej misji, którym będzie badanie Apophis. Wcześniej uważano, że NEA stanowi potencjalne zagrożenie dla Ziemi – aka. potencjalnie niebezpieczna asteroida (PHA) – chociaż naukowcy od tego czasu wskazali, że istnieje niewielkie ryzyko, że może uderzyć w Ziemię w 2068 roku. Przedłużenie misji zostało ogłoszone 25 kwietnia 2022 r., A NASA wskazała, że odtąd będzie znana jako misja OSIRIS-APEX (“APophis EXplorer”). Misja spotka się z Apophis w kwietniu 2029 r., Kiedy asteroida przejdzie bardzo blisko Ziemi, a następnie okrąży asteroidę przez około 18 miesięcy przed pobraniem próbki.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową