Już jutro, 5 listopada Uran znajdzie się w opozycji

Uran − gazowy olbrzym, siódma od Słońca planeta Układu Słonecznego, trzecia pod względem wielkości i czwarta pod względem masy. William Herschel ogłosił odkrycie planety 13 marca 1781,a Uran stał się pierwszą planetą odkrytą przy pomocy teleskopu.

Dokładnie 5 listopada gazowy olbrzym znajdzie się w opozycji do Słońca stwarzając nam najlepsze warunki do jego obserwacji w tym okresie. Opozycja oznacza to, że Uran i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi.

Niestety obserwacja tej planety nie należy do łatwych, co prawda Uran dostrzegalny jest gołym okiem tylko podczas opozycji. Jego jasność wynosi od 5,6 do 5,9 mag. czyli dokładnie na granicy widoczności dla ludzkiego oka (zdrowego i w pełni sprawnego oka).

Podczas jutrzejszej opozycji jasność Urana sięgnie 5,6 mag. dlatego by dostrzec planetę warto się uzbroić w dobrą lornetkę lub teleskop. Planeta przebywa w gwiazdozbiorze Barana, i będzie dostępna do obserwacji teleskopowych od wczesnych godzin wieczornych, przez całą noc. Kolejną dobrą okazją będzie koniunkcja Księżyca z Uranem 18 listopada, obiekty wówczas będą w sąsiedztwie na odległość 1,5 stopnia.

 

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową