
Przyszły tydzień będzie cennym podsumowaniem osiągnięć misji Juno, ponieważ pionierski statek kosmiczny ma przelecieć w odległości 358 kilometrów od lodowego księżyca Jowisza, Europy, 29 września w ramach rozszerzonej misji eksploracji systemu Jowisza. Przelot tak blisko powierzchni Europy pozwoli Juno uzyskać jedne z obrazów o najwyższej rozdzielczości, jakie kiedykolwiek wykonano na lodowym księżycu. Dla kontekstu, ostatnią misją dogłębnego zbadania Europy była sonda kosmiczna Galileo, która zbliżyła się do powierzchni 351 kilometrów 3 stycznia 2000 roku.
Obrazy w wysokiej rozdzielczości nie są jedynym celem, ponieważ oczekuje się, że Juno zbierze dane dotyczące jonosfery Europy, wnętrza, składu powierzchni i interakcji Księżyca z magnetosferą Jowisza. Wszystkie te nowe dane o Europie mogą być przydatne w przyszłych misjach, w tym na NASA Europa Clipper, którego start jest obecnie zaplanowany na październik 2024 r. i dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 r.
Wraz ze zbieraniem cennych danych naukowych podczas bliskiego przelotu, trajektoria Juno również zostanie zmodyfikowana, zmniejszając liczbę dni, jakie statek kosmiczny potrzebuje na okrążenie Jowisza z 43 do 38. Ten przelot sprawi, że Europa stanie się drugim satelitą galileuszowym, który będzie badany przez Juno podczas jego rozszerzona misja, z pierwszym Ganimedesem w czerwcu 2021 roku, a także ma odbyć bliskie przeloty nad Io w 2023 i 2024 roku.
Podczas gdy najcenniejsze obrazy i dane bez wątpienia pojawią się przy najbliższym zbliżeniu, Juno zacznie zbierać dane około godzinę wcześniej, gdy statek kosmiczny znajdzie się w promieniu 83 397 kilometrów od lodowego księżyca.
Juno posiada mnóstwo instrumentów naukowych, które zostały wykorzystane podczas badania Jowisza i wszystkie będą aktywne podczas tego bliskiego przelotu nad Europą, aby zebrać jak najwięcej danych o lodowatym świecie. Obejmuje to instrumenty Waves, Jovian Auroral Distributions Experiment (JADE) i Magnetometer (MAG) poszukujące ewentualnych pióropuszy wodnych nad powierzchnią Europy.
Instrument Microwave Radiometer (MWR) firmy Juno będzie gromadził dane na temat składu i temperatury wodno-lodowej skorupy Europy, co oznacza, że po raz pierwszy zebrano takie dane na temat lodowej skorupy Europy.
Na domiar złego JunoCam spróbuje wykonać cztery zdjęcia Europy w świetle widzialnym podczas bliskiego przelotu z oczekiwaną rozdzielczością 1 kilometra (0,6 mili) na piksel. Po powrocie na Ziemię zespół naukowy Juno zestawi je z obrazami z poprzednich misji, szukając różnic w cechach powierzchni Europy, które mogły pojawić się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak już wspomniano, wszystkie te nowe dane pomogą nadchodzącej misji Europa Clipper, ponieważ ten statek kosmiczny ma wykonać 50 przelotów obok Europy, kiedy dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 roku. Dlatego ten bliski przelot nad Europą przez Juno można traktować jako uruchomienie testowe dla Clippera.