Jeśli dziewiąta planeta Układu Słonecznego ma księżyce, czy pomoże nam to ją znaleźć?

Planeta 9 nadal pozostaje nieuchwytna. Ten potencjalny obiekt wielkości superZiemi w zewnętrznym Układzie Słonecznym jest tylko hipotetyczny, ponieważ coś tam wydaje się wpływać grawitacyjnie na kilka obiektów Pasa Kuipera na nietypowe orbity. Cokolwiek i gdziekolwiek by nie było, Planeta 9 nie została jeszcze odnaleziona, pomimo kilku różnych hipotez i licznych poszukiwań obserwacyjnych.

Ale co, jeśli Planeta 9 ma księżyce? Czy mogą nam pomóc go znaleźć? Nowy artykuł spekuluje, że wszelkie księżyce krążące wokół teoretycznej planety mogą dostarczyć pośrednich wskazówek co do lokalizacji Planety 9, jednocześnie ujawniając pewne podstawowe właściwości tego tajemniczego obiektu.

W tym artykule pokazujemy, że prawdopodobieństwo przechwycenia dużych obiektów transneptunowych (TNO) przez Dziewiątą Planetę w celu utworzenia systemu satelitarnego w rozproszonym regionie dysku (między wewnętrznym Obłokiem Oorta a Pasem Kuipera) jest duże. Przyjmując wzorcowy model dziewiątej planety, pokazujemy, że efekt pływowy może znacznie rozgrzać satelity, co może zapewnić wystarczający strumień radiowy do obserwacji.napisał astronom Man Ho Chan z The Education University of Hong Kong w swoim artykule, opublikowanym jako preprint na arXiv.
Orbity kilku obiektów KBO wskazują na możliwe istnienie Planety 9. Źródło: Caltech/R. Hurt (IPAC)

Poza orbitą Neptuna, gromada obiektów Pasa Kuipera (KBO) wykazuje dziwne nachylenia na swoich orbitach, ponieważ wszystkie ustawiają się w jednym kierunku i odchylają się prawie identycznie od płaszczyzny Układu Słonecznego. Dodatkowo, orbity 90377 Sedny nie można wytłumaczyć samą obecnością Neptuna. To właśnie tam pojawia się hipoteza Dziewiątej Planety, gdzie potencjalna super-Ziemia o masie około 5-10 razy większej od Ziemi może się w zewnętrznym Układzie Słonecznym, jak dotąd niewykryta.

Od teoretycznej dziewiątej planety inni badacze przedstawili odmienne wyjaśnienia poza dużą planetą, takie jak dysk lodowej materii, lub inne badania sugerowały, że odpowiedzialna była za to zbiorowa masa samych KBO. Dodatkowo, ponieważ do tej pory nie wykryto żadnych sygnałów optycznych i radiowych dla Planety 9, inne potencjalne wyjaśnienia, które zyskały przychylność, to to, że Planeta 9 może być “ciemnym” obiektem, takim jak obiekt zbudowany z ciemnej materii lub maleńka pierwotna czarna dziura.

Man Ho Chan powiedział Universe Today, że jest wysoce prawdopodobne, że bez względu na to, czym właściwie jest Planeta 9 – planeta czy ciemna planeta – prawdopodobieństwo uchwycenia księżyców jest dość wysokie, ponieważ w tym regionie znajduje się wiele mniejszych obiektów transneptunowych.

Wszelkie planety lub obiekty poza Neptunem mogą łatwo tworzyć systemy satelitarne, szczególnie w przypadku masywnych obiektów. Dlatego jest to ważny pośredni sposób poszukiwania jakichkolwiek planet, nawet jeśli planety są czarnymi lub zbudowane z ciemnej materii.napisał Chan w e-mailu.

Jak można było wyszukać księżyce? Satelity te emitowałyby obserwowalne standardowe termiczne widmo radiowe.

Satelity otaczające planety poza Neptunem nie zawsze są bardzo zimne. Efekt sprzężenia pływowego może podgrzać satelitę do stosunkowo wysokiej temperatury, tak aby miał wystarczająco duże promieniowanie do wykrycia. Może to być skuteczny sposób na poszukiwania, nawet jeśli planeta 9 jest czarną, jak sugeruje wiele ostatnich dyskusji.wyjaśnia Man Ho Chan.
Dwie z 12-metrowych anten Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) wpatrują się w niebo w Array Operations Site (AOS), wysoko na płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów w Andach Chilijskich. Źródło: ALMA

Chan zasugerował, że obserwatorium Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) może być w stanie wykryć sygnał satelitów i powiedział w e-mailu, że PanSTARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) i przyszły Large Synoptic Survey Telescope (LSST) również mogą być w stanie dokonać takich obserwacji.

Jeśli P9 jest ciemnym obiektem i ma system satelitarny, nasza propozycja może bezpośrednio obserwować potencjalne sygnały termiczne emitowane przez satelity teraz. Dlatego byłaby to szybka i skuteczna metoda potwierdzenia hipotezy Dziewiątej Planety i zweryfikowania, czy Dziewiąta Planeta jest ciemnym obiektem, czy nie.napisał.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową