Jeden z największych na świecie radioteleskopów szuka sygnałów z cywilizacji pozaziemskich

Breakthrough Listen, finansowany ze środków prywatnych projekt mający na celu poszukiwanie dowodów na istnienie inteligencji pozaziemskiej, rozpoczął działalność na sieci radioteleskopów MeerKAT w Afryce Południowej. W ciągu najbliższych dwóch lat zespół przeszuka ponad milion pobliskich gwiazd, zwiększając liczbę obserwowanych celów o czynnik 1000.

Jestem bardzo podekscytowany, że mogę prowadzić poszukiwania technosygnatur za pomocą jednego z najczulszych teleskopów na świecie. MeerKAT zapewni nam możliwość wykrycia nadajnika podobnego do najjaśniejszych radiolatarni na Ziemi z odległości 250 lat świetlnych.mówi dr Cherry Ng, naukowiec projektu MeerKAT firmy Breakthrough Listen.

W tym zakresie znajduje się około 260 000 gwiazd. W przypadku gwiazd znajdujących się dalej, poszukiwania stają się trudniejsze, ale wciąż istnieje szansa na wykrycie sygnałów z odległych źródeł.

Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) ma nie do pozazdroszczenia sytuację, ponieważ rzadko otrzymuje rządowe fundusze na badania. NASA w dużej mierze unikała badań SETI od czasu odwołania planowanego badania mikrofalowego w wysokiej rozdzielczości w 1993 roku. Skojarzenie SETI z teoriami spiskowymi czasami przyćmiewa jego potencjał do odpowiedzi na jedno z największych pytań, jakie ludzkość może sobie zadać: czy jesteśmy sami we Wszechświecie ? Ale prywatne fundusze od miliarderów Julii i Yuri Milnerów dały SETI impuls w ostatnich latach. Breakthrough Listen działa między innymi za pomocą Teleskopu Green Bank w USA i Teleskopu Parkesa w Australii. MeerKAT to najnowszy dodatek. Zestaw 64 anten MeerKAT może zobaczyć obszar nieba 50 razy większy niż teleskop Green Bank, co czyni go wyjątkowym narzędziem do badania szerokich obszarów pobliskiego sąsiedztwa galaktyk.

Co ważne, oprogramowanie Breakthrough Listen na MeerKAT umożliwia im działanie w „trybie komensalnym”, co oznacza, że ​​mogą oni wsiąść na teleskop i wyszukiwać technosygnatury bez zakłócania czasu obserwacji innych astronomów.

Tak duże pole widzenia zazwyczaj zawiera wiele gwiazd, które są interesującymi celami technosygnaturowymi. Nasz nowy superkomputer umożliwia nam łączenie sygnałów z 64 czasz w celu uzyskania skanów tych celów w wysokiej rozdzielczości z doskonałą czułością, a wszystko to bez wpływu na badania innych astronomów korzystających z układu.mówi główny badacz Breakthrough Listen, dr Andrew Siemion.

Jednym z pierwszych celów, które Breakthrough Listen będzie obserwował za pomocą MeerKAT, jest Proxima Centauri, pobliska gwiazda z dwiema znanymi skalistymi planetami w ekosferze.

Astronomowie mają sprzeczne opinie na temat tego, czy istnieją cywilizacje technologiczne, które można znaleźć. Jeden obóz sugeruje, że gdyby tam byli, już byśmy ich widzieli. To jest założenie Paradoksu Fermiego, który sugeruje, że życie jest prawdopodobnie powszechne w innych częściach Wszechświata, więc dziwne jest, że jeszcze go nie widzieliśmy. Słynne równanie Drake’a, sformułowane w 1961 r., próbuje matematycznie wydestylować paradoks Fermiego na konkretne prawdopodobieństwa znalezienia życia gdzie indziej.

Równanie Drake’a. N = liczba cywilizacji w galaktyce Drogi Mlecznej, z którymi komunikacja może być możliwa; R? = tempo powstawania gwiazd w naszej Galaktyce; fp = liczba gwiazd, które mają planety; ne = liczba planet, na których mogłoby istnieć życie na gwiazdę; fl = liczba planet, na których faktycznie rozwija się życie; fi = liczba planet z inteligentnym życiem; fc = odsetek cywilizacji, które uwalniają wykrywalne technosygnatury; L = czas, przez jaki te cywilizacje wysyłają wykrywalne sygnały.

Jak dotąd nie ma śladów “ET.” Sporadyczne dziwactwa, takie jak „Wow! sygnału” w 1977 r., nie udało się powtórzyć w dalszych badaniach. Te dziwactwa są w najlepszym razie niejednoznacznymi wskazówkami, że coś jeszcze tam jest. Alternatywnie, często okazują się być sygnałami z innych miejsc na Ziemi, błędnie rozumianymi jako pochodzenia pozaziemskiego. Założeniem Breakthrough Listen jest to, że jeśli nie spojrzymy, nie uzyskamy odpowiedzi. Potężne możliwości MeerKAT sprawią, że wyszukiwanie będzie dokładniejsze. Tylko czas pokaże, co znajdą lub nie znajdą.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową