Hubble zagląda do pobliskiego obszaru gwiazdotwórczego

Astronomowie świętują 33. rocznicę startu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a eterycznym zdjęciem pobliskiego obszaru gwiazdotwórczego, NGC 1333. Mgławica znajduje się w obłoku molekularnym Perseusza i znajduje się około 960 lat świetlnych od Ziemi.

Kolorowy widok Hubble’a, zaprezentowany dzięki unikalnej zdolności do uzyskiwania obrazów od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni, odsłania musujący kocioł świecących gazów i czarnego jak smoła pyłu poruszonego i rozwianego przez kilkaset nowo powstających gwiazd osadzonych w ciemnym obłoku. Hubble po prostu drapie powierzchnię, ponieważ większość gwiezdnej burzy ogniowej jest ukryta za obłokami drobnego pyłu – głównie sadzy – które są grubsze w dolnej części zdjęcia. Czerń na obrazie nie jest pustą przestrzenią, ale wypełnioną przesłaniającym kurzem.

Aby uchwycić to zdjęcie, Hubble spojrzał przez zasłonę pyłu na krawędzi gigantycznego obłoku zimnego wodoru molekularnego – surowca do wytwarzania nowych gwiazd i planet pod nieubłaganym przyciąganiem grawitacyjnym. Zdjęcie podkreśla fakt, że powstawanie gwiazd jest chaotycznym procesem w naszym chaotycznym wszechświecie. Gwałtowne wiatry gwiazdowe, prawdopodobnie pochodzące od jasnej, niebieskiej gwiazdy na górze zdjęcia, wieją przez zasłonę pyłu. Drobny pył rozprasza światło gwiazdy na niebieskich długościach fal.

Dalej w dół inna jasna, supergorąca gwiazda świeci przez włókna przesłaniającego pyłu, wyglądając jak Słońce świecące przez rozproszone chmury. Ukośny ciąg słabszych gwiazd towarzyszących wygląda na czerwonawy, ponieważ pył filtruje światło gwiazd, przepuszczając więcej czerwonego światła.

Na dole zdjęcia widać dziurkę od klucza zaglądającą głęboko w ciemną mgławicę. Hubble rejestruje czerwonawą poświatę zjonizowanego wodoru. Wygląda to jak finał fajerwerków, z kilkoma nakładającymi się na siebie wydarzeniami. Jest to spowodowane cienkimi jak ołówek dżetami wystrzeliwującymi z nowo powstających gwiazd poza ramą widzenia. Gwiazdy te są otoczone dyskami okołogwiazdowymi, które mogą ostatecznie wytworzyć układy planetarne, oraz potężnymi polami magnetycznymi, które kierują dwie równoległe wiązki gorącego gazu w głąb kosmosu, jak podwójny miecz świetlny z filmów science fiction. Rzeźbią wzory na kokonie wodoru, jak ślady z laserowym pokazem świetlnym. Dżety są zapowiedzią narodzin gwiazdy.

Ten widok stanowi przykład czasu, w którym nasze Słońce i planety uformowały się wewnątrz takiego pyłowego obłoku molekularnego, 4,6 miliarda lat temu. Nasze Słońce nie uformowało się w izolacji, ale zamiast tego zostało osadzone w  jamie szalonych gwiezdnych narodzin, być może nawet bardziej energetycznej i masywnej niż NGC 1333.

Hubble został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 25 kwietnia 1990 roku przez astronautów NASA na pokładzie promu kosmicznego Discovery. Do tej pory legendarny teleskop wykonał około 1,6 miliona obserwacji prawie 52 000 obiektów niebieskich. Ta skarbnica wiedzy o wszechświecie jest przechowywana do publicznego dostępu w Archiwum Mikulskiego dla Teleskopów Kosmicznychw Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową