Hubble widzi lśniący klejnot w Małym Obłoku Magellana. Ale klejnot znika

Jeśli ktoś może obserwować niebo z południowej półkuli, może obserwować Mały Obłok Magellana (SMC), można skierować tam teleskop i podziwiać galaktykę satelitarną Drogi Mlecznej. SMC to galaktyka karłowata, która znajduje się zaledwie 200 000 lat świetlnych od nas. To czyni ją jedną z najbliższych galaktyk Drogi Mlecznej. Ponieważ jest tak blisko, astronomowie intensywnie ją badają, a Hubble wielokrotnie ją fotografował.

Mały Obłok Magellana ma gwiezdną populację setek milionów gwiazd, ale to zdjęcie pokazuje ich niewielki ułamek. Uwydatnia jasną kępę gwiazd tworzących gromadę otwartą NGC 376. Gromada jest młoda, ma zaledwie około 28 milionów lat. Na tym zdjęciu NGC 376 wygląda jak jasna gromada klejnotów. Gromady otwarte są luźno połączone ze sobą grawitacyjnie i są słabo zaludnione. Są przeciwieństwem innego typu gromad, gromady kulistej.

Ale coś dzieje się z gromadą, a winą jest jej luźno powiązana zależność grawitacyjna. NGC 376 jest na najlepszej drodze do bycia nie-gromadą. Astronomowie twierdzą, że rozpuszcza się w Małym Obłoku Magellana. Według badań z 2011 roku gromada mogła już stracić 90% swojej masy. Może się to zdarzyć gromadom otwartym po ich fazie szybkiego formowania się gwiazd. Cała ta formacja gwiazd może rozproszyć gaz gromad. Gwałtowne rozproszenie gazu może w niektórych przypadkach tworzyć włókniste struktury gazowe, a badania kinematyczne pokazują, że NGC 376 tworzy ogon, chociaż nie jest to widoczne na tym zdjęciu.

Ekstremalnie młode otwarte gromady gwiazd (< 10 milionów lat temu) mają skłonność do szybkiego rozpraszania się przez wiatry gwiazdowe. NGC 376 nie jest już taka młoda, ale wciąż może spotkać ją podobny los. Niektórzy astronomowie nazywają to „śmiertelnością niemowląt”, chociaż gwiazdy w gromadzie nie umierają, ale gdy gaz w gromadzie staje się bardziej rozproszony, może powstać mniej gwiazd. Utrata gazu obniża również wiązanie grawitacyjne między gwiazdami w gromadzie. W rezultacie duża część gwiazd w NGC 376 przekroczyła prędkość ucieczki i nie jest już związana z gromadą.

NGC 376 stoi w obliczu szybkiego upadku jak na obiekt astronomiczny. Ale w kategoriach ludzkich nie zniknie w najbliższym czasie. Ponieważ Mały Obłok Magellana jest tak blisko nas, obiekty takie jak NGC 376 są łatwe do zaobserwowania. Astronomowie dowiedzą się znacznie więcej o losach gromad otwartych dzięki bliskości tej gromady gwiazd.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową