Hubble widzi kłębiący się kosmiczny obłok gdzie rodzą się nowe gwiazdy

Mały, gęsty obłok gazu i pyłu o nazwie CB 130-3 przesłania środek tego zdjęcia wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA/ESA. CB 130-3 to obiekt znany jako gęste jądro, zwarta aglomeracja gazu i pyłu. To szczególne, gęste jądro znajduje się w gwiazdozbiorze Węża i wydaje się falować przez pole gwiazd tła.

Gęste jądra, takie jak CB 130-3, są miejscami narodzin gwiazd i są przedmiotem szczególnego zainteresowania astronomów. Podczas zapadania się tych jąder w jednym miejscu może zgromadzić się masa wystarczająca do osiągnięcia temperatur i gęstości wymaganych do zainicjowania fuzji wodoru, oznaczającej narodziny nowej gwiazdy. Chociaż na tym zdjęciu może to nie być oczywiste, zwarty obiekt balansujący na krawędzi zostania pełnoprawną gwiazdą jest osadzony głęboko w CB 130-3.

Astronomowie wykorzystali kamerę szerokokątną Hubble’a, aby lepiej zrozumieć środowisko otaczające tę raczkującą gwiazdę. Jak widać na tym obrazku, gęstość CB 130-3 nie jest stała; zewnętrzne krawędzie chmury składają się tylko z cienkich pasm, podczas gdy w jej rdzeniu CB 130-3 całkowicie zasłania światło tła. Gaz i pył tworzący CB 130-3 wpływają nie tylko na jasność, ale także na widoczny kolor gwiazd tła, przy czym gwiazdy w kierunku centrum obłoku wydają się bardziej czerwone niż ich odpowiedniki na obrzeżach tego zdjęcia. Astronomowie wykorzystali Hubble’a do zmierzenia tego efektu zaczerwienienia i wykreślenia gęstości CB 130-3, dostarczając wglądu w wewnętrzną strukturę tego gwiezdnego żłobka.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową