Hubble widzi błyszczącą gromadę kulistą osadzoną wewnątrz naszej Drogi Mlecznej

To kolorowe zdjęcie gromady kulistej Terzan 12 jest spektakularnym przykładem tego, jak pył w kosmosie wpływa na światło gwiazd pochodzące od obiektów tła.

Gromada kulista gwiazd to konglomerat gwiazd ułożonych w sferoidalny kształt. Gwiazdy w gromadach kulistych są związane ze sobą grawitacyjnie, z większą koncentracją gwiazd w kierunku centrum. Droga Mleczna ma około 150 starożytnych gromad kulistych na swoich obrzeżach. Gromady te krążą wokół centrum galaktyki, ale daleko powyżej i poniżej płaskiej płaszczyzny naszej galaktyki, jak pszczoły brzęczące wokół ula.

Położenie tej gromady kulistej, głęboko w Drodze Mlecznej w gwiazdozbiorze Strzelca, oznacza, że jest ona spowita gazem i pyłem, które pochłaniają i zmieniają światło gwiazd emanujące z Terzan 12. Gromada znajduje się około 15 000 lat świetlnych od Ziemi. Lokalizacja ta pozostawia dużo miejsca dla interweniujących cząstek pyłu międzygwiazdowego między nami a gromadą, aby rozpraszać niebieskie światło, powodując, że tylko bardziej czerwone fale docierają do Ziemi. Obłoki pyłu międzygwiazdowego są cętkowane tak, że różne części gromady wyglądają na bardziej czerwone niż inne części wzdłuż naszej linii widzenia.

Najjaśniejsze czerwone gwiazdy na zdjęciu to nadęte, starzejące się olbrzymy, wielokrotnie większe od naszego Słońca. Leżą pomiędzy Ziemią a gromadą. Tylko nieliczni mogą być członkami klastra. Najjaśniejsze gorące, niebieskie gwiazdy również znajdują się wzdłuż linii widzenia, a nie wewnątrz gromady, która zawiera tylko starzejące się gwiazdy.

Terzan 12 jest jednym z Odkryto 11 gromad kulistych przez turecko-ormiańskiego astronoma Agopa Terzana około pół wieku temu. Dzięki swojej ostrej wizji Hubble zrewolucjonizował badania gromad kulistych od czasu jego uruchomienia w 1990 roku. Obserwacje Hubble’a rzuciły światło na związek między wiekiem a składem w najbardziej wewnętrznych gromadach kulistych Drogi Mlecznej.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową