Hubble pokazuje, że szybki rozbłysk radiowy pochodził z gigantycznej grupy galaktyk

Dawno temu, gdy kosmos miał zaledwie pięć miliardów lat, w grupie młodych galaktyk w połowie Wszechświata miała miejsce potężna eksplozja. Wysłał podmuch promieniowania od jednego z członków tej odległej grupy galaktyk.

10 czerwca 2022 roku teleskop pathfinder Square Kilometre Array w Australii zarejestrował szybki rozbłysk radiowy (FRB) emitowany z tego miejsca. Bardzo Duży Teleskop w Chile potwierdził tę odległość. Teraz Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwala przyjrzeć się konkretnej galaktyce, z której pochodzi FRB. To trochę dziwne.

Opinia Hubble’a sugeruje, że zdarzenie zwane FRB 20220610A miało miejsce w bogatej w galaktyki części Wszechświata. To dość nieoczekiwane, ponieważ większość FRB ma miejsce w izolowanych galaktykach, niekoniecznie w gromadach. Już samo to sprawia, że ​​to zdarzenie jest „dziwacznym” zjawiskiem odstającym w annałach detekcji szybkich rozbłysków radiowych.

Wymagało dużej ostrości i czułości Hubble’a, aby dokładnie określić, skąd pochodzi FRB.powiedziała astronom Alexa Gordon z Northwestern University w Evanston w stanie Illinois.

Bez obrazowania wykonanego przez Hubble’a nadal pozostawałoby tajemnicą, czy pochodzi ono z jednej monolitycznej galaktyki, czy też z jakiegoś rodzaju oddziałującego układu. To właśnie tego typu środowiska – te dziwne – prowadzą nas do lepszego zrozumienia tajemnicy FRB.

Szybkie impulsy radiowe stanowią zagadkową tajemnicę

Szybki rozbłysk radiowy jest właśnie tym, na co wygląda: potężnym podmuchem fal radiowych, któremu towarzyszy element światła widzialnego. FRB mogą na bardzo krótki czas przyćmić galaktykę, co przyciąga uwagę astronomów. Obserwuje się je od dziesięcioleci, a pierwszą odkryto w 2007 roku. Astronomowie wciąż nie są pewni, co dokładnie je powoduje. „Ostatecznie staramy się odpowiedzieć na pytania: co je powoduje? Kim są ich przodkowie i jakie jest ich pochodzenie? Obserwacje Hubble’a dostarczają spektakularnego obrazu zaskakujących typów środowisk, które powodują te tajemnicze zdarzenia” – powiedziała współautorka Wen-fai Fong, również z Northwestern University.

Artystyczna wizja ultradługiego okresu magnetara — rzadkiego typu gwiazdy o niezwykle silnych polach magnetycznych, które mogą wytwarzać potężne wybuchy energii. Źródło: ICRAR

Oczywiście istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tych wydarzeń. Czarne dziury lub gwiazdy neutronowe mogą odgrywać rolę w tworzeniu tych wybuchów. FRB może zostać poruszony w intensywnej gwieździe neutronowej zwanej magnetarem. Obiekty te istnieją w różnych „smakach”, więc ich FRB mogą również mieć różne aspekty.

Magnetary mają niezwykle silne, skręcone pola magnetyczne (stąd nazwa magnetar). Czasami te pola magnetyczne stają się tak skręcone, że pękają i łączą się ponownie. Dzieje się tak na innych gwiazdach i na Słońcu, chociaż nie z taką samą intensywnością jak magnetar. Cały proces, od zatrzasku do ponownego połączenia, uwalnia ogromną ilość energii. W magnetarze „trzask” może być tym, co generuje błysk światła i uwalnianie fal radiowych, które charakteryzują FRB. Uwolnione ciepło spowodowałoby odparowanie wszelkich pobliskich materiałów, takich jak gaz i pył.

Rozwiązanie tajemnicy pochodzenia FRB

Jeśli magnetar nie bierze udziału w każdym FRB, być może zderzenia czarnych odgrywają pewną rolę. Możliwe jest też, że jakaś interakcja pomiędzy czarną dziurą a masywnym obiektem krążącym wokół niej może spowodować jedną z takich eksplozji. Połączenie gwiazd neutronowych również mogłoby tego dokonać. Przynajmniej są to dwie inne teorie wyjaśniające te wybuchy. Niektórzy astronomowie sugerują również, że do wytworzenia FRB mogą wystarczyć bardzo energetyczne i ogromne eksplozje supernowych. Istnieje także wiele innych pomysłów, obejmujących czarne dziury, pulsary i ciemną materię.

Aby dotrzeć do pierwotnej przyczyny FRB, astronomowie muszą obserwować ich więcej w wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak teraz, gdy sygnały z jednego z nich uderzają w Ziemię, pierwsze dane zbierają radioteleskopy. Następnie, gdy astronomowie określą lokalizację, wysyłają informacje do różnych teleskopów naziemnych i orbitujących. Obserwatoria te mogą następnie skupić się na innych długościach fal światła pochodzących z eksplozji. Kosmiczny Teleskop Hubble’a odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu możliwie najostrzejszych obrazów odległych obszarów przestrzeni, w których występują FRB.

Musimy po prostu znajdować więcej takich FRB, zarówno w pobliżu, jak i daleko, i we wszystkich tego rodzaju środowiskach.powiedział Gordon.

Ponadto astronomowie chcą wiedzieć, jakie są najbardziej prawdopodobne środowiska dla FRB. Czy większość z nich ogranicza się do pojedynczych, izolowanych galaktyk? A może mogą wystąpić w sąsiedztwie gromad galaktyk? Ponadto, ponieważ zdarzenia te wydają się mieć miejsce w dużych odległościach, oznacza to, że miały miejsce na początku historii kosmosu. Najdalsza jak dotąd przesłała swoje światło na odległość 8 miliardów lat świetlnych, aby do nas dotrzeć . Co wydarzyło się w ich galaktykach w tych wczesnych epokach, co spowodowało uwolnienie niesamowitych wybuchów energii? Te i inne pytania czekają na dalsze obserwacje FRB.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową