Hubble obserwuje dziwny most o długości 200 000 lat świetlnych łączący galaktykę z uciekającą czarną dziurą

Supermasywna czarna, o masie 20 milionów Słońc, pozostawiła po sobie nigdy wcześniej nie widzianą “smugę kondensacyjną” nowo narodzonych gwiazd o długości 200 000 lat świetlnych, dwukrotnie większą od naszej galaktyki Drogi Mlecznej.

Sądzimy, że widzimy ślad za czarną dziurą, gdzie gaz ochładza się i jest w stanie tworzyć gwiazdy. Przyglądamy się więc formowaniu się gwiazd podążających za czarną dziurą. To, co widzimy, to następstwa. Podobnie jak ślad za statkiem, widzimy ślad za czarną.” Ślad musi mieć wiele nowych gwiazd, biorąc pod uwagę, że jest prawie o połowę jaśniejszy niż galaktyka macierzysta, z którą jest połączony.mówi van Dokkum z Uniwersytetu Yale w New Haven w stanie Connecticut.

Czarna dziura znajduje się na jednym końcu kolumny, która rozciąga się wstecz do swojej galaktyki macierzystej. Na najbardziej zewnętrznym końcu kolumny znajduje się niezwykle jasny węzeł zjonizowanego tlenu. Naukowcy uważają, że gaz jest prawdopodobnie podgrzewany przez ruch czarnej dziury uderzającej w gaz, lub może to być promieniowanie z dysku akrecyjnego wokół czarnej dziury.

Gaz przed nim doznaje szoku z powodu tego naddźwiękowego, bardzo szybkiego uderzenia czarnej poruszającej się przez gaz. Jak to dokładnie działa, nie jest tak naprawdę znane.powiedział van Dokkum.

To czysty zbieg okoliczności, że natknęliśmy się na to.dodał van Dokkum.

Naukowiec szukał gromad kulistych gwiazd w pobliskiej galaktyce karłowatej.

Właśnie przeglądałem zdjęcie z Hubble’a i wtedy zauważyłem, że mamy małą smugę. Od razu pomyślałem: “Och, promień kosmiczny uderzający w detektor kamery i powodujący liniowy artefakt obrazowania”. Kiedy wyeliminowaliśmy promienie kosmiczne, zdaliśmy sobie sprawę, że wciąż tam jest. Nie wyglądało to jak nic, co widzieliśmy wcześniej.

Ponieważ było to tak dziwne, van Dokkum i jego zespół wykonali spektroskopię kontrolną z obserwatoriami W. M. Kecka na Hawajach. Opisuje ślad gwiazdy jako “dość zadziwiający, bardzo, bardzo jasny i bardzo niezwykły”. Doprowadziło to do wniosku, że patrzył na następstwa czarnej przelatującej przez halo gazu otaczające galaktykę macierzystą.

Ten międzygalaktyczny skok jest prawdopodobnie wynikiem wielokrotnych zderzeń supermasywnych czarnych dziur. Astronomowie podejrzewają, że pierwsze dwie galaktyki połączyły się być może 50 milionów lat temu. To połączyło dwie supermasywne czarne w ich centrach. Wirowały wokół siebie jako podwójna czarna dziura.

Potem pojawiła się inna galaktyka z własną supermasywną czarną. Wynika to ze starego idiomu: “dwójka to towarzystwo, a trójka to tłum”. Mieszanie trzech czarnych doprowadziło do chaotycznej i niestabilnej konfiguracji. Jedna z czarnych odebrała pęd dwóm pozostałym czarnym i została wyrzucona z galaktyki macierzystej. Oryginalny układ podwójny mógł pozostać nienaruszony lub nowa czarna mogła zastąpić jedną z dwóch, które znajdowały się w oryginalnym układzie podwójnym i wyrzucić poprzedniego towarzysza.

Kiedy pojedyncza czarna dziura wystartowała w jednym kierunku, układy podwójne czarnych dziur wystrzeliły w przeciwnym kierunku. Po przeciwnej stronie galaktyki macierzystej widoczna jest struktura, która może być niekontrolowanym układem podwójnym czarnej dziury. Poszlaką na to jest to, że nie ma śladu aktywnej czarnej dziury pozostającej w jądrze galaktyki. Następnym krokiem jest wykonanie dalszych obserwacji za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra, aby potwierdzić wyjaśnienie tej obserwacji.

Nadchodzący Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman będzie miał szerokokątny widok Wszechświata z doskonałą rozdzielczością Hubble’a. Jako teleskop do przeglądów nieba, obserwacje mogą znaleźć więcej tych rzadkich i nieprawdopodobnych “gwiezdnych smug” w innych częściach Wszechświata. Może to wymagać uczenia maszynowego przy użyciu algorytmów, które są bardzo dobre w znajdowaniu określonych dziwnych kształtów w morzu innych danych astronomicznych, według van Dokkum.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową