Hubble dostrzega podwójne ogony po uderzeniu DART w planetoidę

26 września 2022 r. NASA przeprowadziła pierwszy w swoim rodzaju eksperyment, Double Asteroid Redirection Test (DART), mający na celu celowe rozbicie statku kosmicznego w małą asteroidę w pierwszym na świecie teście w kosmosie dla planetarnych obrona. NASA ogłosiła, że ​​misja zakończyła się sukcesem w zmianie orbity Dimorphos, księżycowej planetoidy Didymos. Jednak wciąż jest wiele do nauczenia się o systemie.

Dalsze obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a już ujawniają najczystszy obraz zdumiewającej niespodzianki — nowo opracowanego drugiego warkocza wyrzuconego.

Dwa warkocze pyłu wyrzucone z układu asteroid Didymos-Dimorphos są widoczne na nowych zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, dokumentujących utrzymujące się skutki uderzenia w test Double Asteroid Redirection Test (DART).

Sonda DART uderzyła w Dimorphos, mały księżyc Didymos, 26 września w teście obrony planetarnej, aby zmienić orbitę Dimorphos, zderzając się z nią. Aktualne dane pokazują, że DART skrócił oryginalną 11-godzinną i 55-minutową orbitę Dimorphos wokół Didymos o około 32 minuty.

Wielokrotne obserwacje z Hubble’a w ciągu ostatnich kilku tygodni pozwoliły naukowcom przedstawić pełniejszy obraz tego, jak chmura szczątków systemu ewoluowała w czasie. Obserwacje pokazują, że wyrzucona materia, czyli „wyrzucona”, zwiększyła swoją jasność w miarę upływu czasu po uderzeniu, w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami. Bliźniaczy ogon to nieoczekiwany rozwój, chociaż podobne zachowanie jest często obserwowane w kometach i aktywnych asteroidach. Obserwacje Hubble’a zapewniają najlepszą jak dotąd jakość obrazu podwójnego ogona.

Po uderzeniu Hubble wykonał 18 obserwacji systemu. Obrazy wskazują drugi ogon utworzony między 2 a 8 października. Na tym zdjęciu DART wpłynął na system Didymos-Dimorphos z kierunku godziny dziesiątej.

Związek między kometowym warkoczem a innymi cechami wyrzutów widocznymi w różnych momentach na zdjęciach z Hubble’a i innych teleskopów jest wciąż niejasny i jest to coś, nad czym obecnie pracuje zespół badawczy. Ogon północny jest nowo rozwinięty. W nadchodzących miesiącach naukowcy przyjrzą się bliżej danym z Hubble’a, aby określić, jak rozwinął się drugi ogon. Istnieje wiele możliwych scenariuszy, które zespół zbada.

info: HubbleSite

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową