Globe at Night 2022: Czy widzisz gwiazdy?

Każdego roku międzynarodowa kampania naukowa Globe at Night podnosi świadomość wpływu zanieczyszczenia światłem, zapraszając lokalnych obserwatorów do mierzenia i przesyłania obserwacji jasności nocnego nieba. Wystarczy komputer, tablet lub smartfon! Aplikacja internetowa wspierająca proces pomiaru i przesyłania danych jest teraz dostępna w 28 językach!

Nauka społeczna odgrywa ważną rolę w walce z zanieczyszczeniem światłem. Jest zarówno wkładem, jak i współpracą, umożliwiając prowadzenie eksperymentów, eksploracji i zapytań na dużą skalę, w sposób ciągły. Zapewnia to naukowcom znacznie większe i bardziej zróżnicowane zbiory danych, które w innym przypadku mogłyby być nieosiągalne. W 2021 r. naukowcy ze społeczności z całego świata wnieśli do Globe at Night ponad 24 000 obserwacji z ponad 90 krajów!

Globe at Night będzie zbierać obserwacje przez wszystkie dwanaście miesięcy w roku. Ten duży zestaw pomiarów zostanie porównany z pomiarami z poprzednich lat w tym samym miesiącu, aby zapewnić kompleksowy obraz zmian jakości nocnego nieba na całym świecie. Daty w których będzie prowadzona akcja pomiarowa poniżej:

Jak przystąpić i uczestniczyć w projekcie:

  • Podczas dat kampanii wyjdź na zewnątrz w pogodną noc ponad godzinę po zachodzie Słońca i pozwól swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności (co najmniej 15 minut).
  • Znajdź konstelację, o której piszesz. Wiele aplikacji lub programów na smartfony może pomóc Ci go zlokalizować, jeśli nie masz pewności, gdzie się znajduje.
  • Przejdź do strony raportu Globe at Night, upewnij się, że jesteś w trybie nocnym i wprowadź swoje dane.
  • Wybierz mapę gwiazd, która najlepiej pasuje do tego, co widzisz na niebie.
  • Wybierz wielkość zachmurzenia w czasie obserwacji i prześlij swoje dane.

Możesz znaleźć bardziej szczegółowe instrukcje i listę konstelacji tutaj oraz dowiedzieć się więcej o Globe at Night na ich stronie internetowej.

Jest to bardzo ważna część rozwiązania problemu zanieczyszczenia światłem, ponieważ pomaga nam zrozumieć skalę problemu. Dołączysz do Globe at Night 2022?

Walczmy wspólnie o jakość ciemnego nieba i pokazujmy jak dużym problemem jest zanieczyszczenie światłem w miejscach gdzie mieszkamy.

infomacja: Globe at Night

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową