Geologia w kraterze Jezero jest jeszcze bardziej złożona, niż oczekiwali naukowcy

18 lutego 2021 r. łazik Perseverance wylądował w kraterze Jezero na Marsie. Od tego czasu Perseverance eksploruje region w poszukiwaniu dowodów na przeszłe (i prawdopodobnie obecne) życie – podobnie jak jego kuzyn, łazik Curiosity. Obejmuje to uzyskanie próbek, które zostaną umieszczone w pamięci podręcznej i odzyskane przez przyszłą misję zwrotu próbek ESA/NASA. Będą to pierwsze bezpośrednio pobrane próbki marsjańskiej skały i gleby, które zostaną przeanalizowane w laboratorium na Ziemi. Oczekuje się, że ujawnią one kuszące fragmenty historii Czerwonej Planety.

Wygląda jednak na to, że nie musimy czekać na misję zwrotu próbek, ponieważ łazik Perseverance już wysyła na Ziemię zaskakujące dane. Według nowych badań przeprowadzonych przez zespół badawczy pod kierownictwem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) i Uniwersytetu w Oslo, penetrujący grunt radaru Perseverance wykrył, że warstwy skalne pod kraterem są dziwnie nachylone. Te dziwne sekcje mogły powstać w wyniku powolnego ochładzania się lawy lub być osadami z podziemnego jeziora.

Zespołem badawczym kierował Svein-Erik Hamran , profesor systemów autonomicznych i technologii czujników na Uniwersytecie w Oslo (UiO) oraz główny badacz radaru Imager for Mars subsurFAce eXperiment (RIMFAX) na pokładzie łazika Perseverance . Dołączyli do niego badacze z UiO, UCLA, Planetary Science Institute (PSI), Vestfonna Geophysical, Centro de Astrobiología, Norweskiego Instytutu Polarnego, NASA Jet Propulsion Laboratory i wielu uniwersytetów. Artykuł opisujący ich odkrycia ukazał się niedawno w czasopiśmie Science Advances. Krater Jezero, położony w Syrtis Major Planum, między Nizinami Północnymi a Wyżynami Południowymi, ma średnicę około 45 km i uważa się, że kiedyś był jeziorem. Region ten został specjalnie wybrany jako miejsce lądowania dla Perseverance , która bada duże złoża skał i minerałów ilastych osadzonych na jego zachodnim krańcu, gdzie kiedyś woda wpływała do krateru. Podobnie jak Curiosity , celem jest dowiedzenie się więcej o okresach, w których Mars miał płynącą wodę na swojej powierzchni, aby naukowcy mogli lepiej zrozumieć, jak (i ​​kiedy) przeszedł na zimną, suchą planetę, jaką jest dzisiaj.

Jak wskazują w swoich badaniach, zespół skonsultował się z pierwszymi danymi uzyskanymi przez Radar Imager for Mars subsurFace eXperiment (RIMFAX), który wykonał pierwsze penetrujące grunt pod powierzchnią Marsa badanie radarowe zamontowane w łaziku. Badanie to zostało przeprowadzone, gdy łazik wykonał pierwszą 3-kilometrową wędrówkę przez krater Jezero i dostarczył ciągłych danych na temat właściwości elektromagnetycznych struktury podłoża skalnego pod kraterem do głębokości 15 metrów poniżej powierzchnia. Uzyskane obrazy radarowe pokazały sekwencje warstwowe opadające w dół pod kątem do 15 stopni.

David Paige, profesor UCLA nauk o Ziemi, planetarnych i kosmicznych oraz jeden z czołowych badaczy RIMFAX, wyjaśnił w niedawnym komunikacie ULCA Newsroom:

Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy znaleźliśmy skały ułożone pod kątem. Spodziewaliśmy się zobaczyć poziome skały na dnie krateru. Fakt, że są pochylone w ten sposób, wymaga bardziej złożonej historii geologicznej. Mogły powstać, gdy stopiona skała uniosła się ku powierzchni, lub alternatywnie, mogły reprezentować starsze złoże delta zakopane w dnie krateru.

RIMFAX maluje obraz geologii podpowierzchniowej Marsa, wysyłając na powierzchnię fale radarowe, które są odbijane przez warstwy skalne i inne elementy znajdujące się pod ziemią. Pozwala to naukowcom określić kształty, gęstość, grubość, kąty i skład obiektów podziemnych na podstawie sposobu, w jaki fale radarowe są zwracane do instrumentu. Po przeanalizowaniu danych zespół badawczy zauważył, że skały warstwowe były powszechne na całym obszarze badanym przez Perseverance . Co bardziej zdumiewające, odkryli również, że nachylone obszary mają silnie odbijające warstwy skalne, które przechylają się w wielu kierunkach.

Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie warstw ustawionych pod kątem, których byli świadkami, wskazuje na pochodzenie magmowe (stopione), gdzie ruch magmy pod ziemią osadzał z czasem warstwy skalne, które ochładzały się i zestalały. Istnieje jednak również możliwość, że warstwy te są sedymentacyjne, co jest zjawiskiem powszechnie występującym w środowiskach wodnych na Ziemi. W tym przypadku cechy te wynikają z odkładania się wody w czasie, która twardnieje i staje się warstwowa. Jak powiedziała Paige , przywodziło to na myśl inną znajomą cechę Ziemi:

RIMFAX daje nam widok stratygrafii Marsa podobny do tego, który można zobaczyć na Ziemi na odcinkach autostrad, gdzie wysokie stosy warstw skalnych są czasami widoczne na zboczu góry podczas przejeżdżania. Przed wylądowaniem Perseverance istniało wiele hipotez dotyczących dokładnej natury i pochodzenia materiałów dna krateru. Udało nam się teraz zawęzić zakres możliwości, ale dane, które zebraliśmy do tej pory sugerują, że historia dna krateru może być nieco bardziej skomplikowana, niż się spodziewaliśmy.

Dane zebrane przez RIMFAX będą miały wielką wartość, gdy próbki zebrane przez Perseverance zostaną zwrócone na Ziemię do analizy. Wiedza o tym, co znajduje się pod kraterem Jezero i jak się uformowała, zapewni niezbędny kontekst do scharakteryzowania próbek. Dostarczy to jaśniejszego obrazu tego, jak i kiedy na powierzchni Marsa płynęła woda, jak długo i czy było to sporadyczne, czy nie. Wskaże również, w jaki sposób i kiedy Mars przeszedł do ekstremalnie zimnego i suchego środowiska, które widzimy tam dzisiaj.

Ale co najważniejsze, te dane mogą ujawnić, czy Mars był kiedykolwiek w stanie podtrzymywać życie na swojej powierzchni, co w końcu odpowiadałoby na pytanie, które ludzie zadawali od wieków!

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową