Galaktyczna Strefa Mieszkalna

Nasza planeta znajduje się w zamieszkiwalnej strefie naszego Słońca, specjalnym miejscu, w którym woda na powierzchni świata może występować w stanie ciekłym. Ale nie tylko to jest w nas wyjątkowe: znajdujemy się także w Galaktycznej Strefie Mieszkalnej, regionie Drogi Mlecznej, gdzie tempo powstawania gwiazd jest w sam raz.

Ziemia urodziła się ze wszystkimi składnikami niezbędnymi do życia – czymś, czego brakuje większości innych planet. Woda jako rozpuszczalnik. Węgiel ze swoją zdolnością do tworzenia długich łańcuchów i wiązania się z wieloma innymi atomami stanowi rusztowanie. Tlen, który łatwo ulega radykalizacji i przekształca się z pierwiastka w pierwiastek, zapewniając reakcje łańcuchowe niezbędne do magazynowania i pozyskiwania energii. I więcej: wodór, fosfor, azot. Niektóre pierwiastki stopiły się w sercach gwiazd, inne powstały jedynie w bardziej gwałtownych procesach, takich jak śmierć najmasywniejszych gwiazd lub zderzenia egzotycznych białych karłów.

A wraz z tym stabilne, długowieczne Słońce, wolne od przytłaczających rozbłysków słonecznych, które mogłyby zatopić system w śmiercionośnym promieniowaniu, zapewniając przez ponad 10 miliardów lat życiodajne ciepło. Większe gwiazdy palą się zbyt jasno i zbyt szybko, a ich ogromna masa grawitacyjna przyspiesza reakcje termojądrowe w ich jądrach do szaleńczego tempa, zmuszając gwiazdy do wypalenia się w ciągu zaledwie kilku milionów lat. Na drugim końcu spektrum znajdują się mniejsze czerwone karły, niektóre zdolne żyć 10 bilionów lat lub dłużej. Ale ta długowieczność nie jest pozbawiona kosztów. Dzięki mniejszym rozmiarom ich rdzenie termojądrowe nie znajdują się zbyt daleko od powierzchni, a wszelkie zmiany lub wahania energii powodują powstawanie ogromnych rozbłysków, które pochłaniają połowę ich twarzy – i napromieniowują ich systemy.

A na dodatek nasze sąsiedztwo w galaktyce, na małej odnodze wielkiego ramienia spiralnego , położonego około 25 000 lat świetlnych od centrum, wydaje się dostrojone do życia: galaktyczna strefa zdatna do zamieszkania.

Zbyt blisko centrum wszelkie powstające życie musi stawić czoła atakowi śmiercionośnego promieniowania pochodzącego z niezliczonych zgonów i eksplozji gwiazd, będących produktem ubocznym ciasnych warunków panujących w jądrze. Tak, gwiazdy przychodzą i odchodzą, szybko gromadząc wiele ciężkich pierwiastków potrzebnych do życia, ale gwiazdy mogą znajdować się setki razy bliżej siebie w jądrze. Ziemia doświadczyła już kilku wymierań, prawdopodobnie wywołanych przez pobliskie supernowe, i w takim środowisku po prostu nie mielibyśmy szans. Eksplozje zerwałyby naszą ochronną warstwę ozonową, narażając życie powierzchniowe na śmiercionośne promieniowanie słoneczne UV lub po prostu całkowicie zniszczyłyby naszą atmosferę.

A poza naszą pozycją, w większych promieniach galaktyki, znajdujemy opuszczone pustkowia . Tak, gwiazdy pojawiają się i żyją na tych obrzeżach, ale są zbyt daleko i zbyt samotne, aby skutecznie rozrzucić swój popiół żywiołów i stworzyć mieszaninę podtrzymującą życie. Po prostu nie ma wystarczającej gęstości gwiazd, aby zapewnić wystarczający poziom mieszania i recyklingu pierwiastków, co oznacza, że ​​w ogóle trudno jest tam zbudować planetę.

Wydaje się zatem, że życie niemal nieuchronnie powstanie tutaj, na tym świecie, wokół tego Słońca, w tym rejonie Drogi Mlecznej . Niewiele więcej możemy nazwać domem.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową