ESO VLT skupił się na Messier 61

Używając instrumentu Multi-Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) w Chile, astronomowie wykonali oszałamiający obraz galaktyki spiralnej z poprzeczką Messier 61.

Messier 61 znajduje się w odległości około 52,5 miliona lat świetlnych w gwiazdozbiorze Panny. Galaktyka ma jasność widoczną 10,2 magnitudo, jest najłatwiej dostrzeżona w maju i może być obserwowana za pomocą małego teleskopu. Messier 61 jest mniej więcej wielkości naszej Galaktyki Mlecznej Drogi, o średnicy około 100 000 lat świetlnych.

Znana również jako M61, NGC 4303, LEDA 40001 i IRAS 12194+0444, została odkryta 5 maja 1779 roku przez włoskiego astronoma Barnaba Oriani. Francuski astronom Charles Messier zauważył ją tej samej nocy co Oriani, ale pomylił galaktykę z przelatującą kometą.

Messier 61 jest jednym z największych galaktycznych członków Gromady w Pannie.tłumaczą astronomowie ESO.

Będąc tak zwaną galaktyką z rozbłyskiem gwiazd, rodzi się niezwykle duża liczba gwiazd i jest wykorzystywana przez astronomów jako laboratorium do lepszego zrozumienia fascynujących zjawisk powstawania gwiazd. Gwiazdy powstają, gdy zapadają się chmury gazu. Energetyczne promieniowanie z nowo narodzonych gwiazd ogrzeje i zjonizuje otaczający pozostały gaz. Zjonizowany gaz będzie świecił, działając jak latarnia morska trwającego procesu formowania się gwiazd.

Na tym oszałamiającym i przypominającym klejnot obrazie Messiera 61 ten świecący gaz można zobaczyć jako wir złota: bezpośrednie ślady rodzących się gwiazd. Złota poświata jest wynikiem połączenia obserwacji wykonanych przy różnych długościach fal światła za pomocą instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie ESO. Tutaj chmury gazu zjonizowanego tlenu, wodoru i siarki są pokazane odpowiednio na niebiesko, zielono i czerwono.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową