Egzoplaneta w kształcie piłki do rugby zaskakuje astronomów

Zazwyczaj planety są okrągłe. Chociaż wiele z nich jest lekko zgniecionych na biegunach (tak jak Ziemia), wszystkie planety w naszym Układzie Słonecznym są w zasadzie kulami. To samo dotyczy wielu dotychczas znalezionych egzoplanet. Ale 11 stycznia 2022 roku astronomowie ogłosili, że znaleźli jeden gigantyczny świat, który wymyka się normie i wygląda jak… piłka do rugby.

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał planetę o dziwnym kształcie za pomocą teleskopu kosmicznego CHEOPS. Astronomowie opublikowali swoje zrecenzowane odkrycia w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics 11 stycznia.

Planeta WASP-103b jest olbrzymem prawie dwukrotnie większym od Jowisza. Gwiazda, którą okrąża, znajduje się w konstelacji Herkulesa. Planeta ma masę 1,5 masy Jowisza i krąży wokół swojej gwiazdy około 50 razy bliżej niż Ziemia okrąża nasze Słońce. Pokonuje orbitę tylko w jeden dzień! Oznacza to, że jest to rodzaj planety zwany gorącym Jowiszem. Oznacza to, że jest to gigantyczna planeta gazowa, która krąży blisko swojej gwiazdy. I okazuje się, że ma kształt piłki do rugby. Znajduje się 1225 lat świetlnych od Ziemi i po raz pierwszy została dostrzeżona w 2014 roku.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a i Kosmiczny Teleskop Spitzera również przyglądały się WASP-103b. Teraz, dzięki dodatkowym obserwacjom z CHEOPS, astronomowie byli w stanie zmierzyć deformację pływową planety. Siły pływowe rozciągają planetę, podobnie jak księżyc Ziemię, który ciągnie oceany naszego świata, powodując pływy. W przypadku WASP-103b siły te były podejrzewane, ale nie potwierdzone. Współautor Yann Alibert w oświadczeniu powiedział:

Ze względu na dużą odległość od gwiazdy podejrzewaliśmy, że na planecie powstają bardzo duże pływy. Ale nie byliśmy jeszcze w stanie tego zweryfikować.

Te silne siły pływowe powodują, że planeta “rozciąga się” pośrodku, czyniąc ją bardziej podłużną niż okrągłą.

Naukowcy zmierzyli niewielką, ale zauważalną deformację pływową planety. Zrobili to, obserwując tranzyty planety, gdy przechodziła przed swoją gwiazdą widzianą z Ziemi.

Nowe obserwacje dostarczają naukowcom wiele danych o kształcie planety. Dostarczają również wskazówek dotyczących wnętrza tego świata. Jak to możliwe? Zasadniczo naukowcy byli w stanie wyprowadzić parametr znany jako “liczba Love’a” z krzywych światła przejścia. Ten parametr został nazwany na cześć brytyjskiego matematyka Augustusa Edwarda Hougha Love. Dostarcza informacji o tym, jak masa jest rozłożona na planecie. W konsekwencji może to również dawać wskazówki dotyczące wewnętrznej struktury planety.

informacja: earthsky.org

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową