Dubhe (Alfa Ursae Majoris, α UMa), czyli niedźwiedź

Dubhe, znana również jako Alpha Ursae Majoris, jest drugą najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. 

Dubhe znajduje się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, jest najbardziej wysuniętą na zachód gwiazdą asteryzmu Wielkiego Wozu.

Jest to również spektroskopowy układ podwójny gwiazd i 33. najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie. Dubhe, wraz z Merakiem, są znani jako Gwiazdy Wskaźnikowe, ponieważ są używane do znajdowania gwiazdy polarnej.

Chociaż Dubhe nie jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, a jest o około 2% słabsza niż najjaśniejsza gwiazda Alioth, nadal nosi oznaczenie Alfa, które zwykle nadawane jest najjaśniejszej gwieździe.

Tradycyjna nazwa gwiazdy, Dubhe, pochodzi z języka arabskiego w którym al dub oznacza „niedźwiedzia”.

Dubhe znajduje się około 123 lat świetlnych / 37,7 parseków od Słońca. Jest to gwiazda poczwórna system tworzą dwie gwiazdy spektroskopowo podwójne.

Główny składnik, Alfa Ursae Majoris A, czyli właściwa Dubhe, to żółty olbrzym o temperaturze 4500 K, jasność 300 razy większą niż jasność Słońca i 30 razy większy promień. Masa tej gwiazdy jest ponad czterokrotnie większa niż masa Słońca.

Alfa Ursae Majoris B to biała gwiazda o masie 1,6–1,7 masy Słońca. Na niebie jest oddalona od olbrzyma o 0,7 sekundy kątowej. Gwiazdy te krążą wokół wspólnego środka masy, dzieli je odległość około 23 au od siebie, a jeden obieg zajmuje im 44 lata.

 

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową