Dołącz do wydarzenia 2022 “Women and Girls in Astronomy Project”

Od 11 lutego do 8 marca 2022 r. Biuro IAU zorganizuje serię zajęć z okazji obchodów dni Kobiet i Dziewcząt w Astronomii. Ten coroczny projekt ukazuje rolę kobiet w rozwoju nauki i zachęca dziewczęta do rozważenia kariery w tej dziedzinie. OAO zaprasza praktyków, rodziców, młodych ludzi i astronomów do zaangażowania się i wniesienia wkładu w program wirtualnych i bezpośrednich wydarzeń. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca do działań przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch międzynarodowych dni przyjętych przez ONZ: Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce 11 lutego oraz Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca.

W 2022 roku przygotowane będzie wiele wirtualnych i osobistych wydarzeń, aby pokazać wkład kobiet i dziewcząt w astronomię w okresie od 11 lutego 2022 r. do 8 marca 2022.

Jeśli jesteś praktykującym popularyzatorem astronomii, możesz wziąć udział, organizując własne działania, takie jak wydarzenie poświęcone astronomii kobiet i dziewcząt, spotkanie z astronomami IAU lub noc oglądania gwiazd tylko dla dziewcząt. Zarejestruj swoje wydarzenie w kalendarzu wydarzeń popularyzatorskich w dziedzinie astronomii na stronie IAU.

Dzieci w wieku do 12 lat zapraszamy do udziału w konkursie „Narysuj astronoma” organizowanym przez Grupę Roboczą Komitetu Wykonawczego IAU Women in Astronomy oraz OAO. Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o astronomach? Jakie jest ich pochodzenie etniczne? Ich wiek? Skąd pochodzą? Co robią dla zabawy? Wyobraź sobie swojego astronoma i wyślij nam swój rysunek. Nagrodami w konkursie będą teleskopy, które ufundowane będą ze środków projektu Stars Shine for Every. Więcej informacji o tym, jak wziąć udział tutaj.

Więcej informacji

IAU to międzynarodowa organizacja astronomiczna zrzeszająca ponad 12 000 aktywnych zawodowych astronomów z ponad 100 krajów na całym świecie. Jej misją jest promowanie i ochrona astronomii we wszystkich jej aspektach, w tym badań, komunikacji, edukacji i rozwoju, poprzez współpracę międzynarodową. IAU służy również jako uznany na arenie międzynarodowej organ przypisujący oznaczenia do ciał niebieskich i znajdujących się na nich cech powierzchni. Założona w 1919 roku IAU jest największym na świecie profesjonalnym organem astronomów.

IAU Office for Astronomy Outreach (OAO) jest wspólnym projektem Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii (NAOJ). Misją OAO jest angażowanie społeczeństwa w astronomię poprzez dostęp do informacji astronomicznej i komunikowanie nauki o astronomii. Jest to realizowane poprzez sieć krajowych koordynatorów ds. pomocy (NOC) IAU oraz inicjatywy zaangażowania publicznego IAU. Praca OAO polega na budowaniu mostów między IAU a światową społecznością astronomów amatorów, profesjonalistów zajmujących się popularyzacją, edukatorami, komunikatorami i ogółem społeczeństwa, a także poprzez współpracę międzynarodową, aby nauka astronomii była dostępna dla wszystkich.

 

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową