Dobre wieści! Webb znów jest w pełni operacyjny

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba powrócił do pełnej aktywności naukowej. Jeden z instrumentów teleskopu, Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph (NIRISS), był wyłączony od 15 stycznia z powodu błędu komunikacji. Na szczęście inżynierowie poradzili sobie z problemem i byli w stanie przywrócić instrument do pełnej sprawności.

NASA i CSA [Kanadyjska Agencja Kosmiczna] nawiązały współpracę, aby podejść do problemu tak technicznie, jak to możliwe, wykorzystując szczegółowe rozważenie wszystkich obszarów działania instrumentu.powiedziała Julie Van Campen, inżynier systemów Webb Integrated Science Instrument Module (ISIM) w NASA Goddard Space Flight Center, w aktualizacji wpisu na blogu.

Instrument, zbudowany przez CSA, został przywrócony do pełnej sprawności 31 stycznia. Problem zaczął się, gdy opóźnienie komunikacji w instrumencie naukowym spowodowało przekroczenie limitu czasu jego oprogramowania lotu. Inżynierowie ustalili, że przyczyną problemu było uderzenie galaktycznego promienia kosmicznego, formy wysokoenergetycznego promieniowania spoza Układu Słonecznego, które czasami może zakłócać systemy elektryczne. Van Campen powiedział, że napotykanie promieni kosmicznych jest normalną i oczekiwaną częścią obsługi każdego statku kosmicznego i że to zdarzenie promieni kosmicznych wpłynęło na logikę w półprzewodnikowych obwodach elektronicznych NIRISS, znanych jako Field Programmable Gate Array. Inżynierowie JWST ustalili, że ponowne uruchomienie instrumentu przywróci mu pełną funkcjonalność.

Przeanalizowali wszystkie możliwe metody bezpiecznego odzyskania elektroniki. Podczas przeprowadzania operacji przeprowadzano przeglądy na każdym etapie pośrednim. Z przyjemnością informujemy, że instrument NIRISS firmy Webb jest ponownie online i działa optymalnie.powiedziała.

NIRISS ma dwie możliwości: Wide-Field Slitless Spectroscopy, która polega na przechwytywaniu ogólnego widma szerokiego pola widzenia, takiego jak pole gwiazd, część pobliskiej galaktyki lub wiele galaktyk jednocześnie. Jej możliwości spektroskopii bezszczelinowej pojedynczego obiektu obejmują przechwytywanie widma pojedynczego jasnego obiektu, takiego jak gwiazda, w polu widzenia.

Chociaż JWST spisuje się znakomicie, nie jest to pierwszy problem techniczny, z jakim musieli się zmierzyć inżynierowie. Przeszedł w tryb awaryjny od 7 do 20 grudnia 2022 roku z powodu błędu oprogramowania w systemie kontroli położenia teleskopu. MIRI (Mid-Infrared Instrument) teleskopu również na krótko przestał działać we wrześniu zeszłego roku z powodu zwiększonego tarcia w jednym z mechanizmów MIRI w trybie spektroskopii średniej rozdzielczości (MRS). Inżynierowie byli w stanie zdalnie naprawić i opracować obejścia wszystkich dotychczasowych problemów.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową