Dlaczego regiony trojańskie Jowisza mają tak nierówno rozmieszczone planetoidy?

Układy gwiezdne ewoluują, zwłaszcza na wczesnym etapie ich życia. Podczas gdy ta ewolucja jest głównie napędzana przez grawitację, niektóre części naszego Układu Słonecznego są trudne do zrozumienia – zwłaszcza w jaki sposób grawitacja zmusiła je do ich obecnej konfiguracji. Jednym z najbardziej widocznych z tych obszarów są planetoidy trojańskie.

Te 10 000 asteroid, które gromadzą się w punktach L4 (grecki) i L5 (trojański) orbity Jowisza, nie zawiera takiej samej liczby asteroid po każdej stronie. W rzeczywistości, pomimo faktu, że obie grupy planetoid są wspólnie znane jako Trojany, Grecy faktycznie przewyższają liczebnie Trojan o około 60%.

Typowe modele ewolucji Układu Słonecznego, zwłaszcza te, które w dużym stopniu opierają się na grawitacji, nie dają takiego nierównomiernego rozmieszczenia planetoid między dwoma pozornie stabilnymi punktami grawitacyjnymi. Modele oparte na grawitacji sugerowałyby, że każda grupa asteroid powinna mieć podobną liczbę asteroid, biorąc pod uwagę, że każdy punkt jest uważany za równie stabilny. Co zatem spowodowało ten nierównomierny rozkład? Naukowcy z różnych instytucji w Chinach, Ameryce, Abu Zabi i Japonii sądzą, że mogą mieć odpowiedź na to nurtujące pytanie. Odkryli, że bardzo szybka migracja Jowisza z wewnętrznego Układu Słonecznego na jego obecną orbitę może skutkować rozbieżną liczbą asteroid w jego stabilnych punktach grawitacyjnych. Biorąc pod uwagę, że Jowisz jest jednym z dwóch obiektów systemu trojańskiego (drugą jest Słońce), scenariusz ten wydaje się prawdopodobny.

Częściowo wynika to z niektórych wcześniejszych teorii, które zaczynają zyskiwać zaufanie społeczności naukowej. Hipoteza Grand Tack, która sugeruje, że Jowisz uformował się nieco dalej niż Ziemia, a następnie wleciał do Układu Słonecznego i został katapultowany (z dużą prędkością) na swoją obecną orbitę, wydaje się dobrze pasować do dokładnie tego rodzaju szybkości migracja. W rzeczywistości ta szybka migracja jest dokładnie tym rodzajem zdarzenia, które może potencjalnie spowodować tę nierówną dystrybucję, więc badania te można traktować jako punkt w kierunku potwierdzenia samej Hipotezy Grand Tacka.

Aby jednak udowodnić swoją własną teorię, naukowcy zrobili to, co każdy dobry badacz zrobiłby, gdyby brakowało im dowodów eksperymentalnych – opracowali model. Ten konkretny model koncentruje się na tym, jak orbita Jowisza ewoluowała od czasu jej powstania, oraz w szczególności, jaki wpływ ma to na lokalną populację asteroid. Wyniki modelu były zgodne z oczekiwanymi wartościami dla populacji planetoid greckich i trojańskich.

Jednak ten model ma pewne wady. W szczególności nie uwzględnia tego, co, jeśli w ogóle, inne ewolucyjne aspekty Układu Słonecznego mogły mieć na formację trojana. Istnieje wiele innych modeli, które uwzględniają takie aspekty ewolucyjne, więc może ktoś w niedalekiej przyszłości będzie w stanie połączyć szersze modele Układu Słonecznego z modelami specyficznymi dla Jowisza i zobaczyć, jaki ma to wpływ na rozmieszczenie asteroidy.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową