DART po raz pierwszy widzi asteroidę Didymos. Już 26 września zderzy się z księżycem asteroidy

Misja NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) jest na dobrej drodze do spotkania z podwójną asteroidą Didymos. Już 26 września , DART zderzy się z Dimorphos – 160 – metrowym księżycem, który krąży wokół głównego ciała – aby po raz pierwszy ocenić technikę uderzenia kinetycznego. Ta proponowana metoda obrony planety polega na zderzeniu statku kosmicznego z asteroidą, aby zmienić jej orbitę i zapobiec jej zderzeniu z Ziemią. W lipcu DART wykonał pierwsze zdjęcie podwójnej asteroidy, które NASA opublikowała na początku tego tygodnia!

Zdjęcie zostało zrobione 27 lipca i pokazuje Didymosa jako odległą plamkę światła na tle gwiazd kosmosu. Obraz jest złożeniem 243 zdjęć wykonanych przez Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical (Draco), gdy sonda znajdowała się około 32 milionów km od asteroidy. Z tej odległości zespół kamer nawigacyjnych był niepewny, czy DRACO będzie w stanie rozwiązać system asteroid. Na szczęście zespół DRACO poprawił rozdzielczość połączonego obrazu, który wskazał lokalizację Didymosa. To zdjęcie skutecznie pokazuje możliwości DRACO i jego zdolność do obrazowania odległych obiektów, co jest niezbędne do planowanego spotkania z podwójną asteroidą. Elena Adams, inżynier systemów misji DART w Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (JHUAPL), wyjaśniła w niedawnym komunikacie prasowym NASA :

Ten pierwszy zestaw obrazów jest używany jako test, aby udowodnić nasze techniki obrazowania. Jakość obrazu jest podobna do tej, którą moglibyśmy uzyskać z teleskopów naziemnych, ale ważne jest, aby pokazać, że DRACO działa prawidłowo i może zobaczyć swój cel, aby dokonać niezbędnych korekt, zanim zaczniemy używać obrazów do naprowadzania statku kosmicznego na asteroida autonomicznie.

Ta kampania obrazowania przetestowała również zdolność DRACO do naprowadzania statku kosmicznego w kierunku Didymos i Dimorphos. Jak dotąd zespół misji polegał na symulacjach nawigacji opartych na obrazach wykonanych przez inne instrumenty statku kosmicznego. Ale mając teraz na widoku system asteroid, DART będzie musiał polegać na zdolności DRACO do oglądania i przetwarzania obrazów podwójnej asteroidy. Będzie to szczególnie ważne w ostatnich godzinach, zanim DART wpłynie na Dimorphos.

Widząc po raz pierwszy zdjęcia Didymosa wykonane przez DRACO, możemy dobrać najlepsze ustawienia dla DRACO i dostroić oprogramowanie. We wrześniu doprecyzujemy cele DART, uzyskując dokładniejsze określenie lokalizacji Didymosa.powiedziała Julie Bellerose, kierownik ds. nawigacji DART w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

W ciągu najbliższych trzech tygodni zespół DART będzie przeprowadzał obserwacje z DRACO co pięć godzin w celu przeprowadzenia manewrów naprawczych. Zmniejszy to margines błędu dla końcowej trajektorii uderzenia statku kosmicznego w kierunku Dimorphos. Ostateczny manewr odbędzie się 25 września, około 24 godziny przed uderzeniem, kiedy zespół nawigacyjny będzie znał pozycję Dimorphos z dokładnością do 2 km. Od tego momentu DART będzie musiał polegać na swoim autonomicznym systemie, aby kierować się i zderzać z Dimorphos.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje zmontować kolejną misję, statek kosmiczny Hera, który wystartuje we wrześniu 2024 roku. Kiedy w grudniu 2026 r. spotka się z układem podwójnej asteroidy, sonda zbada następstwa zderzenia przetestuj, mierząc orbitę Dimorphos pod kątem dostrzegalnych zmian. Pozwoli to zweryfikować, czy metoda uderzenia kinetycznego może odchylać asteroidy i jest skutecznym sposobem ochrony Ziemi przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami (PHA).

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową