
W tym tygodniu łazik Curiosity natknął się na najlepszy jak dotąd dowód na to, że woda w stanie ciekłym pokrywała kiedyś znaczną część Marsa w odległej przeszłości planety: falujące, pofałdowane formacje skalne – teraz zamrożone w czasie – które zostały wyrzeźbione przez fale starożytnego płytkiego jeziora. Ale być może największą niespodzianką jest to, że odkryto je na obszarze, który według naukowców miał być suchy.
Łazik Curiosity bada krater Gale na Marsie od 2014 roku, badając historię geologiczną tego regionu i oceniając, czy na planecie mogło kiedykolwiek istnieć środowisko odpowiednie dla życia organicznego. Zaczynając od dna krateru, łazik powoli wspina się na zbocza Mount Sharp, pięciokilometrowego centralnego szczytu w sercu krateru Gale. Wznosząc się, przemierza historię geologiczną Marsa. Niższe warstwy skalne na dnie krateru reprezentują najstarsze okresy w historii Marsa, a w miarę jak pnie się wyżej, jest w stanie badać coraz nowsze osady.
Zmarszczki odkryte w tym tygodniu znaleziono w regionie nazywanym „pasmem znaczników”, który znajduje się około 800 metrów nad dnem krateru. Z orbity Pasmo Znaków wygląda na ciemne, wyróżniające się na zboczach Mount Sharp. Znajduje się znacznie powyżej regionu, w którym naukowcy spodziewali się znaleźć ślady wody.
Skały Pasma Znaków zawierają słone minerały zwane siarczanami, które zwykle znajdują się w regionach wysychających wcześniej wilgotnych regionów. Ale zmarszczki są wyraźnym dowodem osadu wzburzonego przez fale, podobnie jak zmarszczki znalezione na piasku płytkich plaż na Ziemi.
Curiosity jest wyposażona w zestaw narzędzi geologicznych, ale dwie próby wiercenia w Marker Band zakończyły się niepowodzeniem – skała jest zbyt trudna do spenetrowania. Kolejne próby będą podejmowane w nadchodzących tygodniach. W międzyczasie w pobliżu znajdują się inne intrygujące formacje, które opowiadają więcej o tej historii. Pobliskie skały, położone tuż nad zmarszczkami, mają nachodzące na siebie warstwy, które są niezwykle regularne pod względem odstępów i grubości. Taka regularność sugeruje cykliczną przyczynę – być może powtarzające się zjawiska pogodowe lub zjawiska atmosferyczne, takie jak burze piaskowe. Wskazuje to na okres zmiennych warunków klimatycznych w pewnym momencie historii Marsa.
Oczekuje się, że jeszcze w tym roku Curiosity będzie miał szansę zbadać szczątki mokrego osuwiska w pobliskiej dolinie Gedis, zagłębieniu wyrzeźbionym częściowo przez wiatr, a częściowo przez dawno zaginioną rzekę.
Te szczątki osuwisk prawdopodobnie są najnowszą geologią napędzaną wodą w kraterze Gale, zdeponowaną w okresie długo po epoce płynnych jezior.
Wzięte razem, te różnorodne formacje skalne pomagają zbudować oś czasu klimatu dla krateru Gale.