Chandrayaan-3 z powodzeniem ląduje na południowym biegunie Księżyca

Indyjska agencja kosmiczna z powodzeniem wylądowała lądownikiem Chandrayaan-3 na powierzchni Księżyca, stając się czwartym krajem, który wylądował na Księżycu i pierwszym, który wylądował na jednym z biegunów księżycowych.

Chandrayaan-3 Indyjskiej Organizacji Zasobów Kosmicznych (ISRO) wystartował w zeszłym miesiącu i wykonał miękkie lądowanie na południowym biegunie Księżyca. Misja ma rozpocząć eksplorację obszaru Księżyca, który jest niezwykle interesujący, ale Chandrayaan-3 jest pierwszym, który odwiedzi ten obszar in-siteu. Uważa się, że księżycowy biegun południowy zawiera lód wodny, który może być źródłem tlenu, paliwa i wody dla przyszłych misji, a może nawet dla przyszłej bazy księżycowej lub kolonii.

Lądowanie nastąpiło zaledwie kilka dni po nieudanej rosyjskiej misji księżycowej i cztery lata po tym, jak lądownik Chandrayaan-2 ISRO rozbił się na Księżycu 6 września 2019 r.

Cała operacja misji od startu do lądowania przebiegała bezbłędnie, zgodnie z harmonogramem. Korzystam z okazji, aby podziękować zespołowi ds. nawigacji i kontroli, zespołowi napędowemu, zespołowi ds. czujników i całemu zespołowi podsystemów mainframe, który przyczynił się do sukcesu tej misji. Korzystam również z okazji, aby podziękować komisji ds. przeglądu operacji krytycznych za dokładny przegląd operacji misji od momentu rozpoczęcia do tej daty. Cel był na miejscu ze względu na proces przeglądu. powiedział dyrektor projektu misji P. Veeramuthuvel po udanym lądowaniu Chandrayaan-3.

Zespół z Jet Propulsion Laboratory zapewnia wsparcie nawigacyjne i śledzące ISRO za pośrednictwem Deep Space Network NASA od czasu startu 14 lipca 2023 r., A także wsparcie misji w latach poprzedzających start. NASA i ESA zapewniają również wsparcie komunikacji kosmicznej dla misji Chandrayaan-3.

Lądownik Vikram w Chandrayaan-3 wyśle łazik o nazwie Pragyan, aby uzyskać wgląd w skład powierzchni Księżyca i szukać obecności lodu wodnego w księżycowym regolicie, jednocześnie badając historię uderzeń w Księżyc i ewolucję atmosfery Księżyca. Oczekuje się, że misja potrwa jeden dzień księżycowy (14 dni na Ziemi), a łazik przeprowadzi szereg eksperymentów naukowych, w tym analizę spektralną minerałów na powierzchni Księżyca.

To pozostanie najbardziej pamiętnym i najszczęśliwszym momentem dla nas wszystkich, dla naszego zespołu. Osiągnęliśmy nasz cel bezbłędnie, od dnia, w którym rozpoczęliśmy odbudowę naszego statku kosmicznego po doświadczeniu Chandrayaan 2. To był oddech w oddech dla naszego zespołu! Było to możliwe tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi naszego zespołu Chandrayaan-3. Dziękuję za wszelką pomoc, która została udzielona ze wszystkich departamentów.powiedziała zastępca dyrektora projektu Kalpana Kalahasti, podczas transmisji na żywo po lądowaniu.

Premier Indii Narendra Modi dostroił się do transmisji na żywo z lądowania i zwrócił się do zespołu.

Wszyscy ludzie na świecie, ludzie z każdego kraju i regionu: udana misja księżycowa Indii to nie tylko Indie … ten sukces należy do całej ludzkości. Wszyscy możemy aspirować do Księżyca i poza nim.powiedział Modi, przemawiając w internetowej transmisji ISRO z tego wydarzenia.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową