
Nowe badanie prowadzone przez naukowców z Iowa State University pokazuje, jak sztuczne światło wpłynęło na naturalne procesy sezonowe roślin w obszarach miejskich Stanów Zjednoczonych.
Badanie, opublikowane w PNAS Nexus, pokazuje, w jaki sposób urbanizacja wpływa na świat przyrody, powodując zauważalne zmiany dla ludzi, powiedział Yuyu Zhou, profesor nadzwyczajny nauk geologicznych i atmosferycznych w stanie Iowa i autor badania. Na przykład poziom sztucznego światła w godzinach nocnych w środowisku miejskim zmienia naturalny rytm dobowy roślin, wydłużając sezon pylenia wielu roślin w tych regionach. Oznacza to, że mieszkańcy miast, którzy cierpią na alergie, mogą przez dłuższy czas zmagać się z kichaniem i swędzeniem oczu, powiedział Zhou.
Zhou przeanalizował, w jaki sposób środowiska miejskie wpływają na rośliny na wiele sposobów w artykule korespondencyjnym opublikowanym w kwietniu w Nature Climate Change. Jego poprzednie badania dotyczyły tego, jak ciepło uwięzione w miastach, znane jako efekt wyspy ciepła, zmienia sezonowe cykle roślin. Naukowcy przeanalizowali również, w jaki sposób zmiany stężenia dwutlenku węgla oraz dostępność wody i składników odżywczych zmieniają procesy roślinne w środowisku miejskim.
W ramach najnowszego badania Zhou i jego koledzy ocenili dane satelitarne NASA dotyczące sztucznego światła nocą (ALAN) w miastach USA w latach 2012-2016. Następnie porównali te dane z sezonowymi zmianami roślin obserwowanymi w około 3000 miejsc w miastach. Doszli do wniosku, że ALAN przyspieszył termin pękania pąków liści wiosną o prawie dziewięć dni i opóźnił wybarwienie liści o około sześć dni jesienią. Ogólnym efektem jest dłuższa aktywność wielu roślin, powiedział Zhou.
Ta wiadomość może mieć ważne implikacje dla alergików, a także ma zastosowanie w rolnictwie miejskim, praktyce uprawnej, w której rośliny i inne rośliny są uprawiane i rozprowadzane w środowisku miejskim.
Zhou powiedział, że badanie interakcji urbanizacji i fenologii roślin daje również wgląd w skutki zmian klimatycznych. Badanie wykazało, że połączenie wzrostu ALAN ze wzrostem temperatury intensyfikuje wczesne rozpoczęcie wiosny w wielu roślinach miejskich. Powiedział, że sposoby, w jakie ALAN i temperatura oddziałują, wpływając na cykle roślin jesienią, są bardziej złożone.
Jednak badanie jasno pokazuje, że poznanie interakcji między ALAN a temperaturą lepiej przygotuje naukowców do przewidywania zmian w procesach roślinnych i reagowania na nie w nadchodzących latach.
info: PHYS.org
Jak samodzielnie mierzyć jakość nocnego nieba: Samodzielny pomiar jakości nocnego nieba, projekt “My Sky at Night”