Astronomowie znajdują “dziwne” gwiazdy pokryte spalonym helem

Ponad 10 000 lat świetlnych od Ziemi dwie mega gorące gwiazdy zmieniają to, co astronomowie wiedzą o ewolucji gwiazd. Obiekty są wyjątkowe ze względu na swój egzotyczny skład powierzchni, mianowicie są otulone węglem i tlenem, popielatymi pozostałościami płonącego helu.

Gwiazdy zostały niedawno odkryte przez zespół z Niemiec, korzystający z danych z Wielkiego Teleskopu Binokularowego w Arizonie i przeglądu LAMOST. Gwiazdy są gęste i i mają bardzo wysoką temperaturę, która na powierzchni jest około 10 razy wyższe niż na naszym Słońcu. To ich powierzchnia czyni je tak wyjątkowymi, ponieważ składają się z węgla i tlenu, które powstają podczas spalania helu. Szczegóły dotyczące odkrycia PG1654+322 i PG1528+025 zostały niedawno opublikowane w  czasopismach naukowych.

Chociaż powierzchnie gwiazd składają się z węgla i tlenu, uważa się, że ich rdzenie nadal są helem, na podstawie ich temperatury i promieni. To jest bardzo dziwne.

Normalnie spodziewamy się, że gwiazdy o takim składzie powierzchni już zakończyły spalanie helu w swoich jądrach i będą na dobrej drodze, by stać się białymi karłami. Te nowe gwiazdy są poważnym wyzwaniem dla naszego zrozumienia ewolucji gwiazd.powiedział Klaus Werner, astronom z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech i główny autor nowego w komunikacie Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Innymi słowy, wydaje się, że zewnętrzna powierzchnia gwiazd już przeszła fuzję jądrową, ale ich rdzenie wciąż są żywymi reaktorami jądrowymi. (To odróżnia obiekty od białych karłów, które są małymi, zwartymi gwiazdami na samym końcu swojego życia, pozbawionymi paliwa jądrowego.) Odkrycie tej egzotycznej struktury w naturalny sposób prowadzi do pytania, w jaki sposób te gwiazdy mogły powstać. Wraz z badaniami tego zespołu jest drugi nowy artykuł, również w Monthly Notices of RAS, który bada, w jaki sposób może powstać rzadka klasa gwiazd.

Uważamy, że dziwne obiekty odkryte przez Klausa Wernera mogły powstać w wyniku rzadkiego typu łączenia się gwiazd. W naszym artykule argumentujemy, że w odpowiednich warunkach biały karzeł węglowo-tlenowy może zostać zakłócony i akreowany przez towarzysza, tworząc obiekty takie jak te odkryte przez Wernera.powiedział Miller Bertolami, astrofizyk z Instytutu Astrofizyki w La Plata w Argentynie i główny autor drugiego artykułu.

Bertolami dodał, że podczas łączenia się dwóch białych karłów, bardziej masywny obiekt może rozbić mniejszy obiekt swoim przyciąganiem grawitacyjnym. Zamiast dwóch gwiazd polubownie mieszających materię, aby stać się jedną gwiazdą, interakcja może bardziej przypominać dłoń zakładającą rękawiczkę, podczas której jedna gwiazda kanibalizuje drugą.

Idąc dalej, naukowcy będą musieli zmienić swoje modele ewolucji gwiazd, aby sprawdzić, czy takie połączenia mogą faktycznie skutkować gwiazdami takimi jak PG1654+322 i PG1528+025. Jest kilka palących pytań, na które wciąż trzeba odpowiedzieć.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową