Astronomowie wykryli najbardziej odległego kandydata na galaktykę

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył najbardziej odległą kandydatkę na galaktykę jak dotąd, nazwaną HD1, która znajduje się około 13,5 miliarda lat świetlnych od nas. To odkrycie sugeruje, że jasne układy, takie jak HD1, istniały już 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Ta kandydatka na galaktykę jest jednym z celów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) wystrzelonego pod koniec ubiegłego roku. Jeśli obserwacje JWST potwierdzą jego dokładną odległość, HD1 będzie najdalszą galaktyką, jaką kiedykolwiek zarejestrowano.

Aby zrozumieć, jak i kiedy we wczesnym Wszechświecie powstały galaktyki, astronomowie szukają odległych galaktyk. Ze względu na skończoną prędkość światła, światło z odległych obiektów potrzebuje czasu, aby dotrzeć do Ziemi. Światło, które widzimy od obiektu oddalonego o 1 miliard lat świetlnych, opuściło ten obiekt 1 miliard lat temu i musiało podróżować przez 1 miliard lat, aby do nas dotrzeć. Tak więc badanie odległych galaktyk pozwala nam spojrzeć w przeszłość.

Obecnym rekordzistą dla najbardziej odległej galaktyki jest GN-z11, galaktyka odkryta 13,4 miliarda lat świetlnych od nas przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Jednak ta odległość to granica możliwości wykrywania Hubble’a.

HD1, kandydat na obiekt najwcześniejszej/najodleglejszej galaktyki, został odkryty na podstawie ponad 1200 godzin danych obserwacyjnych wykonanych przez Teleskop Subaru, Teleskop VISTA, Teleskop Podczerwony Wielkiej Brytanii i Teleskop Kosmiczny Spitzera.

Znalezienie HD1 spośród ponad 700 000 obiektów było ciężką pracą. Czerwony kolor HD1 zaskakująco dobrze odpowiadał oczekiwanym cechom galaktyki odległej o 13,5 miliarda lat świetlnych, przyprawiając mnie o gęsią skórkę, gdy ją znalazłem.mówi Yuichi Harikane, który odkrył HD1.

Zespół przeprowadził dalsze obserwacje za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), aby potwierdzić odległość HD1. Akio Inoue, profesor Uniwersytetu Waseda, który kierował obserwacjami ALMA, mówi:

Znaleźliśmy słaby sygnał na częstotliwości, przy której oczekiwano linii emisji tlenu. Istotność sygnału wynosi 99,99%. Jeśli ten sygnał jest prawdziwy, jest to dowód na to, że HD1 istnieje w odległości 13,5 miliarda lat świetlnych, ale nie możemy być pewni bez znaczenia 99,999% lub więcej.

HD1 jest bardzo jasny, co sugeruje, że jasne obiekty istniały już we Wszechświecie zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. HD1 trudno wytłumaczyć obecnymi modelami teoretycznymi powstawania galaktyk. Informacje obserwacyjne dotyczące HD1 są ograniczone, a jego właściwości fizyczne pozostają tajemnicą. Uważa się, że jest to bardzo aktywna galaktyka tworząca gwiazdy, ale może to być aktywna czarna dziura. Każda z możliwości sprawia, że ​​jest to fascynujący obiekt. W uznaniu jego astronomicznego znaczenia, HD1 został wybrany jako cel obserwacji Cyklu 1 przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, wystrzelony w zeszłym roku. Yuichi Harikane, który kieruje tymi obserwacjami, mówi: „Jeśli obserwacje spektroskopowe potwierdzą dokładną odległość, HD1 będzie najdalszą zarejestrowaną galaktyką, o 100 milionów lat świetlnych dalej niż GN-z11. Nie możemy się doczekać zobaczenia Wszechświata za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba”.

informacja: Alma Observatory

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową