Astronomowie chcą Twojej pomocy w identyfikacji ryzykownych asteroid

Ty też możesz być łowcą asteroid – dzięki społecznemu projektowi naukowemu uruchomionemu przez Lunar and Planetary Laboratory Uniwersytetu Arizony.

Projekt angażuje ludzkich obserwatorów do weryfikacji potencjalnych detekcji skał kosmicznych poruszających się w polu widzenia teleskopów Catalina Sky Survey. Finansowany przez NASA przegląd ma na celu śledzenie ponad miliona asteroid, a głównym celem jest identyfikacja obiektów bliskich Ziemi, które mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety.

Ponad 14 400 obiektów bliskich Ziemi (NEO) zostało odkrytych przez Catalina Sky Survey w ciągu ostatnich 30 lat, w tym 1 200, które zostały zidentyfikowane tylko w ubiegłym roku. To daje prawie połowę znanej populacji NEO.

Problem polega na tym, że astronomowie wiedzą, że wciąż istnieje wiele nieznanych asteroid – zbyt wiele, aby mogli je dostrzec bez pomocy amatorów.

Każdej nocy robimy tak wiele zdjęć nieba, że nie jesteśmy w stanie przejrzeć wszystkich naszych potencjalnych prawdziwych asteroid.powiedział Carson Fuls, specjalista ds. inżynierii naukowej w Catalina Sky Survey.

To właśnie tutaj Daily Minor Planet może coś zmienić.

Potencjalni uczestnicy mogą zarejestrować się na platformie naukowej Zooniverse, a następnie przejrzeć serię zdjęć wykonanych co noc przez teleskopy Catalina Sky Survey. Zestawy obrazów zostały już oznaczone przez automatyczny program wyszukiwania jako potencjalnie pokazujące obiekty poruszające się po niebie. To od ludzkich obserwatorów zależy, czy potwierdzą, że obiekty są bardziej prawdopodobne niż gwiazdy migoczące w tle lub sztuczki oka, które oszukały sztuczną inteligencję. Podobne techniki “mrugania” doprowadziły do odkrycia Plutona w 1930 roku.

Daily Minor Planet wykorzystuje moc astronomii o wysokiej rozdzielczości, sztucznej inteligencji i crowdsourcingu napędzanego przez człowieka, aby dodać je do katalogu Catalina Sky Survey. Po przejściu samouczka dotyczącego identyfikacji asteroid obserwatorzy online analizować i pracować na dowolnej liczbie zestawów zdjęć, które chcą sprawdzić. Werdykty wielu obserwatorów są uśredniane, aby podkreślić zestawy obrazów, które najprawdopodobniej zasługują na bliższe przyjrzenie się.

Przy wystarczającej liczbie osób można ustalić ogólny konsensus, więc jest mniejszy margines błędu.wyjaśnił w komunikacie prasowym dyrektor Catalina Sky Survey Eric Christensen.

Fuls, który kieruje projektem, powiedział, że Daily Minor Planet ma na celu podniesienie na duchu zarówno ogółowi społeczeństwa, jak i astronomów.

Pomyślałem, że byłoby wspaniale, gdyby ludzie mogli robić to, co robimy każdej nocy. Postrzegamy tę stronę jako otwierającą drzwi: czy chcesz też szukać asteroid? Jeśli tak, to wejdź.powiedział.

Obiekty bliskie Ziemi są najbardziej poszukiwanym obiektem, ale ponieważ NEO poruszają się po polu widzenia teleskopu tak szybko, ich identyfikacja jest trudnym zadaniem.

NEO poruszają się tak chaotycznie, że łatwo je przegapić. Staramy się nie filtrować fałszywych detekcji zbyt agresywnie, ponieważ może to również odfiltrować niektóre NEO.powiedział Fuls.

Projekt już przyniósł rezultaty: trzech naukowców zidentyfikowało 64 potencjalnych kandydatów na nieznane asteroidy, podczas gdy portal internetowy przechodził fazę testów.

Wysłaliśmy te detekcje do Minor Planet Center jako potencjalne nowe odkrycia, a większość z tych obiektów nie została jeszcze powiązana z żadnym obiektem, który został wcześniej wykryty. Przewidujemy, że w przyszłości będzie o wiele więcej takich odkryć.powiedział Fuls.

Daily Minor Planet opiera się na wcześniejszych projektach społecznych skupiających się na identyfikacji asteroid, w tym dwóch innych projektach Zooniverse, Hubble Asteroid Hunter i Active Asteroids; Target Asteroids, program związany z misją NASA OSIRIS-REx; International Astronomical Search Collaboration, która organizuje zespołowe kampanie badawcze; oraz Asteroid Data Hunter, aplikacja komputerowa opracowana przez NASA i Planetary Resources. Zooniverse był również gospodarzem przeglądu Catalina Outer Solar System Survey, projektu crowdsourcingowego, który poszukiwał obiektów transneptunowych.

Jeśli zarejestrujesz się, aby zostać miercą dla Daily Minor Planet, upewnij się, że poprawnie przeliterowałeś swoje imię podczas rejestracji. Mierzący, którzy przyczynią się do potwierdzonych detekcji NEO, zostaną docenieni w raportach przesłanych do Minor Planet Center.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową