
Sagittarius A*, supermasywna czarna dziura w centrum naszej Drogi Mlecznej, ma masę 4,3 miliona razy większą od masy Słońca, zgodnie z analizą obserwacji dokonaną przez instrument GRAVITY na należącym do ESO interferometrze VLTI (ang. Very Large Telescope Interferometer).
W poszukiwaniu gwiazd w pobliżu Sagittarius A* dr Genzel, dr Gillessen, dr Stadler i ich koledzy z GRAVITY Collaboration zastosowali technikę uczenia maszynowego zwaną teorią pola informacyjnego. Stworzyli model tego, jak mogą wyglądać rzeczywiste źródła, zasymulowali, jak będzie je widział instrument GRAVITY, i porównali tę symulację z obserwacjami GRAVITY. To pozwoliło im znaleźć i śledzić gwiazdy — zwane S2, S29, S38 i S55 — wokół Sagittarius A* z niezrównaną głębią i dokładnością. Co ciekawe, znaleźli gwiazdę o nazwie S300, której wcześniej nie widziano. Odkryli również, że gwiazda S29 zbliżyła się do czarnej dziury w maju 2021 roku.
Gwiazda ta minęła Sagittarius A* w odległości zaledwie 13 miliardów km, około 90 razy większej od odległości Słońce-Ziemia, z oszałamiającą prędkością 8740 km/s. Nie zaobserwowano, aby żadna inna gwiazda mijała czarną dziurę tak blisko lub poruszała się tak szybko wokół czarnej dziury.
Nowe obserwacje, w połączeniu z wcześniejszymi danymi zespołu, potwierdzają, że gwiazdy podążają ścieżkami dokładnie tak, jak przewidywała ogólna teoria względności dla obiektów poruszających się wokół czarnej dziury o masie 4,3 miliona mas Słońca. Jest to jak dotąd najdokładniejsze oszacowanie masy Sagittarius A*.
Naukowcom udało się również wyznaczyć dokładniej odległość do Sagittarius A*, stwierdzając, że znajduje się on w odległości 27 000 lat świetlnych.
„Podążanie za gwiazdami na bliskich orbitach wokół Strzelca A* pozwala nam precyzyjnie zbadać pole grawitacyjne wokół najbliższej Ziemi masywnej czarnej dziury, przetestować ogólną teorię względności i określić właściwości czarnej dziury” – powiedział dr Genzel.