DZISIEJSZE SŁOŃCE

DZISIEJSZY KSIĘŻYCFORUM MIŁOŚNIKÓW
ASTRONOMII


KMY.pl
Dzial Naukowy


Publikacje » Opisy i porady » Przydomowe obserwatorium astronomiczne

Budowa własnego obserwatorium to naprawę wyzwanie zarówno finansowe jak i logistyczne. Jak każdą budowę musimy rozpocząć od wybrania miejsca. W moim przypadku wybór padł na najbliższe okolice mojego domu. Z racji iż mieszkam w miejscu gdzie jest całkiem niezłe (jak na razie) niebo, moje obserwatorium zostało zlokalizowane w sąsiedztwie domu. 

Kolejny etapem jest pomysł i projekt obserwatorium. To obecne jest moim drugim. Pierwsze było typu rool-off i było jednym z pierwszych tego typu w naszym kraju. Przekonałem się o jego zaletach i wadach i tym razem zważywszy na silne wiatry jakie często wieją tam gdzie jest umiejscowione obecne obserwatorium padł wybór na solidną konstrukcję. Czyli murowany fundament i kopułę by uchronić się od wiatru. 

Konstrukcja obserwatorium to fundament oparty na słupach (fundament wiszący) , żelbetonowy wieniec dolny, ściany zbudowane z bloczków H+H oraz wieniec żelbetonowy górny. Podłoga oparta na belkach drewnianych, wykonana z płyty OSB, umieszczona jest 60 cm nad powierzchnią, by uniknąć przygruntowych przymrozków oraz podmakania od wód opadowych. 

Etap 1. - fundamenty i ściany

Budowę rozpocząłem 23 marca 2015 od wykopu słupów fundamentowych.

 

 

Zdjęcia w większej rozdzielczości : Galeria

Komentarze

Do góry